Smartfóny naplno prerazili do našich životov a aj keď väčšina činností s nimi je spojených s prácou či zábavou, objavuje sa tu aj iný fenomén. Ide o používanie smartfónu aj v situáciách, kedy to nie je úplne nevyhnutné a skôr už pripomína závislosť. Pomôcť s týmto problémom chce dizajnér Klemens Schillinger so svojím novým dielom.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Viedenčan Schillinger totiž vytvoril sériu piatich špeciálnych dizajnérskych kúskov, ktoré nazval menom „Substitute Phones“. Jeho diela tvarom, ale aj váhou pripomínajú skutočné smartfóny, pritom neobsahujú žiadnu elektroniku ani reálny displej. Ten je nahradený sériou kamenných guličiek, ktoré sú zasadené do plastového tela a zoskupené v rôznych smeroch a tvaroch. Má to však reálny význam.

Guličky sú zoskupené presne tak, aby prechod prstom po nich imitoval pohyb, ktorý vykonávame pri používaní smartfónu. Ide tak napríklad o skrolovanie, poťahovanie obrazovky do strán či zoomovanie pomocou dvoch prstov.

Nástroj na boj so závislosťou

Schillinger chce, aby Substitute Phones slúžili ako terapeutické nástroje, ktoré pomôžu používateľom inteligentných telefónov zvládať abstinenčné príznaky z neprítomnosti reálnych smartfónov. Tieto digitálne pomôcky totiž často používane aj v situáciách, ktoré si to nijak nevyžadujú.

Substitute Phone
Zobraziť celú galériu (5)
Klemens Schillinger

Napríklad rozsvietime displej a odomkneme zariadenie napriek tomu, že nám neprišla žiadna notifikácia či SMS, a po chvíľke telefón znovu uzamkneme bez akejkoľvek akcie. Na smartfóny pozeráme napríklad aj pri rozhovoroch – opäť často „len tak“, bez zmysluplnejšieho zámeru. Schillinger pre portál Dezeen uviedol, že práve toto boli hlavné dôvody, ktoré ho inšpirovali k vytvoreniu „guličkových smartfónov“.

„Čoraz častejšie cítime nutkanie skontrolovať telefón, aj keď neočakávame konkrétnu správu alebo hovor. Tieto pozorovania inšpirovali myšlienku vytvoriť nástroj, ktorý by pomohol zastaviť toto správanie neustáleho kontrolovania.“

Substitute Phone
Zobraziť celú galériu (5)
Klemens Schillinger

Substitute Phones tak majú pomôcť používateľom pri potrebe opäť skontrolovať svoj smartfónu a zahnať nutkavý pocit prostredníctvom pohybu po guličkách. Ľudia, ktorí vykazujú známky abstinenčných príznakov, tak môžu postupne bojovať so svojou závislosťou.

Zatiaľ len na výstave

Či sa však Substitute Phones niekedy dostanú do predaja je otázne. Stránka autora zatiaľ nie je naplno spustená a jeho terapeutické pomôcky boli zatiaľ len súčasťou dizajnérskej výstavy vo Viedni. Schillinger už v minulosti vytvoril jedno podobné dielo. Išlo o stolnú lampu, ktorá svietila len pokiaľ majiteľ odložil svoj smartfón do špeciálnej zásuvky priamo v nej. Autor to teda s bojom proti smartfónovej závislosti myslí vážne, myslíš, že by niektoré z jeho diel našlo využitie aj u teba?

Ofline Lamp
Zobraziť celú galériu (5)
Klemens Schillinger
Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
70%
Chcem to
0%
Mám to
10%
Nepáči sa mi to
20%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]