Smartfóny naplno prerazili do našich životov a aj keď väčšina činností s nimi je spojených s prácou či zábavou, objavuje sa tu aj iný fenomén. Ide o používanie smartfónu aj v situáciách, kedy to nie je úplne nevyhnutné a skôr už pripomína závislosť. Pomôcť s týmto problémom chce dizajnér Klemens Schillinger so svojím novým dielom.

Viedenčan Schillinger totiž vytvoril sériu piatich špeciálnych dizajnérskych kúskov, ktoré nazval menom „Substitute Phones“. Jeho diela tvarom, ale aj váhou pripomínajú skutočné smartfóny, pritom neobsahujú žiadnu elektroniku ani reálny displej. Ten je nahradený sériou kamenných guličiek, ktoré sú zasadené do plastového tela a zoskupené v rôznych smeroch a tvaroch. Má to však reálny význam.

Guličky sú zoskupené presne tak, aby prechod prstom po nich imitoval pohyb, ktorý vykonávame pri používaní smartfónu. Ide tak napríklad o skrolovanie, poťahovanie obrazovky do strán či zoomovanie pomocou dvoch prstov.

Nástroj na boj so závislosťou

Schillinger chce, aby Substitute Phones slúžili ako terapeutické nástroje, ktoré pomôžu používateľom inteligentných telefónov zvládať abstinenčné príznaky z neprítomnosti reálnych smartfónov. Tieto digitálne pomôcky totiž často používane aj v situáciách, ktoré si to nijak nevyžadujú.

Substitute Phone
Zobraziť celú galériu (5)
Klemens Schillinger

Napríklad rozsvietime displej a odomkneme zariadenie napriek tomu, že nám neprišla žiadna notifikácia či SMS, a po chvíľke telefón znovu uzamkneme bez akejkoľvek akcie. Na smartfóny pozeráme napríklad aj pri rozhovoroch – opäť často „len tak“, bez zmysluplnejšieho zámeru. Schillinger pre portál Dezeen uviedol, že práve toto boli hlavné dôvody, ktoré ho inšpirovali k vytvoreniu „guličkových smartfónov“.

„Čoraz častejšie cítime nutkanie skontrolovať telefón, aj keď neočakávame konkrétnu správu alebo hovor. Tieto pozorovania inšpirovali myšlienku vytvoriť nástroj, ktorý by pomohol zastaviť toto správanie neustáleho kontrolovania.“

Substitute Phone
Zobraziť celú galériu (5)
Klemens Schillinger

Substitute Phones tak majú pomôcť používateľom pri potrebe opäť skontrolovať svoj smartfónu a zahnať nutkavý pocit prostredníctvom pohybu po guličkách. Ľudia, ktorí vykazujú známky abstinenčných príznakov, tak môžu postupne bojovať so svojou závislosťou.

Zatiaľ len na výstave

Či sa však Substitute Phones niekedy dostanú do predaja je otázne. Stránka autora zatiaľ nie je naplno spustená a jeho terapeutické pomôcky boli zatiaľ len súčasťou dizajnérskej výstavy vo Viedni. Schillinger už v minulosti vytvoril jedno podobné dielo. Išlo o stolnú lampu, ktorá svietila len pokiaľ majiteľ odložil svoj smartfón do špeciálnej zásuvky priamo v nej. Autor to teda s bojom proti smartfónovej závislosti myslí vážne, myslíš, že by niektoré z jeho diel našlo využitie aj u teba?

Ofline Lamp
Zobraziť celú galériu (5)
Klemens Schillinger

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom