Tesla v apríli tohto roka zverejnila vlastnú štúdiu, pri ktorej sledovala mieru degradácie batérie elektromobilov vlastnej značky. Slováci v komentároch na sociálnych sieťach ihneď začali túto štúdiu spochybňovať s tým, že kalifornská automobilka určite zavádza a zverejňuje nepravdivé informácie, len aby vyvolala dojem, že jej batérie sú „nezničiteľné“. Nezávislá organizácia Recurrentauto vykonala vlastnú štúdiu, ktorá sleduje degradáciu batérie elektromobilov Tesla a ktorá vyvracia ďalší mýtus o elektrických autách.

Štúdia totiž primárne porovnáva mieru degradácie batérie pri rýchlom DC a pomalom AC nabíjaní. Aj keď zrejme neexistuje elektromobilista, ktorý by svoje auto nabíjal len na AC alebo výhradne na DC nabíjačkách, sú takí, ktorí prevažne využívajú jeden z týchto dvoch spôsobov.

Batéria Tesly degraduje rovnako

Vzorkou pre túto štúdiu boli elektromobily značky Tesla, konkrétne išlo o 6 300 kusov Tesly Model 3 a 4 400 Modelov Y. Dáta odhalili, že Tesly Model Y, ktoré majú batériu starú 1 000 dní, čiže vyše 2,5 roka, majú mieru degradácie pri pomalom nabíjaní na úrovni okolo 10 %, ich batéria tak stále má niečo vyše 90 % pôvodnej kapacity. Elektromobily, ktoré však nabíjali prevažne na DC nabíjačkách majú batériu v stave takmer 92 % pôvodnej kapacity.

RecurrentAuto

Pri Tesle Model 3 sa štúdia pozrela až na horizont 2 000 dní, teda takmer 5,5 roka. V tomto prípade je miera degradácie pri oboch spôsoboch nabíjania rovnaká, a to na úrovni zhruba 89 %. Štúdia tak vyvracia mýtus, že rýchle nabíjanie ničí batériu rýchlejšie než pomalé AC nabíjanie. Degradáciu však ovplyvňujú aj poveternostné podmienky či chémia samotnej batérie a preto sa môže líšiť od výrobcu k výrobcovi.

RecurrentAuto

Tesla rozhodne neklamala

Zistené výsledky však potvrdili aj to, že dáta, ktoré v minulosti zdieľala Tesla, sú pravdivé. Tesla totiž vo svojej štúdii uvádza, že elektromobil s priemerným nájazdom 320 000 km stratil iba 12 % pôvodnej kapacity batérie. To by zhruba sedelo s hodnotami, ktoré uviedla spoločnosť Recurrentauto. Samozrejme za predpokladu, že by spomínaných 320 000 km najazdil v priemere majiteľ Tesly za 5-6 rokov.

Tesla

S týmto elektromobilom však je takýto nájazd rozhodne možný. Škoda, že nová štúdia neuvádza degradáciu v pomere najazdených kilometrov či počte nabíjacích cyklov. Takýmto spôsobom by sa dali jednotlivé štúdie presnejšie porovnať.

Posledný fakt, ktorý potvrdzuje štúdia Recurrentauto je ten, že miera degradácie je najvyššia počas prvých rokov používania elektromobilu. To je najlepšie vidieť na grafe Tesly Model 3, kedy za prvých 1 000 dní batéria degradovala o zhruba 9 %, no za ďalších 1 000 dní bola degradácia na úrovni už iba 2 %.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú