Americkí študenti dosiahli nevídaný úspech v amatérskej kozmonautike. Zostrojili raketu Aftershock II, ktorá prekonala 20 rokov starý rekord v maximálnej dosiahnutej výške a rýchlosti. Vzniesla sa do výšky 143 kilometrov a letela neuveriteľnou rýchlosťou 5 794 kilometrov za hodinu. O téme informoval portál TechSpot.

Míľnik v amatérskej kozmonautike

Študentom inžinierstva z University of Southern California (USC) sa podarilo prepísať rekord na púšti Black Rock v Nevade. Ich raketa Aftershock II stanovila nový rekord nielen vo výške, ale aj v rýchlosti. Rakete sa podarilo dosiahnuť rýchlosť 5 794 km/h, čo z nej robí najrýchlejšiu amatérsku raketu v histórii. Študenti vypočítali, že počas letu dosiahla zrýchlenie až 1 609 metrov za sekundu. Dvadsať rokov starý rekord držal Civilian Space Exploration Team z roku 2004. Vtedy raketa GoFast dosiahla výšku 116 kilometrov.

Ryan Kraemer, vedúci projektu a študent mechanického inžinierstva, označil úspech za výsledok množstva technologických inovácií. „Aftershock II sa vyznačuje najsilnejším motorom na tuhé palivo, aký kedy odpálili študenti, a najsilnejším motorom s kompozitným obalom, aký kedy vytvorili amatéri,“ uviedol vo vyhlásení Kreamer. „Systém ochranného náteru, ktorý sme vyvinuli, fungoval perfektne a umožnil rakete vrátiť sa do značnej miery neporušený,“ vyjadril sa Kraemer.

Nie je to ich prvý úspech

Tento úspech je pokračovaním práce USC Rocket Propulsion Lab (USCRPL). Študentskému tímu sa v roku 2019 podarilo prekročiť Kármánovu hranicu – pomyselnú hranicu vesmíru vo výške 100 kilometrov. Stali sa prvým študentským tímom, ktorí dosiahli tento úspech. Raketa Traveler IV vtedy sa vtedy dostala do výšky 103 kilometrov.

Na prekonanie tohto rekordu musel tím pri vývoji prekonať množstvo technických problémov. Jedným z najväčších problémov bolo zabezpečiť, aby raketa odolala enormnému teplu pri hypersonických rýchlostiach.

Študenti vyvinuli vlastný systém ochranného náteru, ktorý raketu ochránil pred poškodením. Navrhli inovatívne titánové hrany na stabilizačných plochách, ktoré vydržali extrémne podmienky letu a ich povrch po návrate zmodrel vplyvom intenzívneho žiarenia.

„Aby sme prekročili štandard, ktorý sme si stanovili s Traveler IV, museli sme vyriešiť mnoho technických a prevádzkových problémov,“ dodal Kraemer. Študenti navrhli aj vlastné palubné počítačové systémy a obvody na sledovanie dynamiky letu a lokalizáciu rakety po pristátí.

Aftershock II nielen stanovila rekord, ale pristála v relatívne nepoškodenom stave a študentom priniesla cenné údaje o priebehu letu. Študenti plánujú dáta analyzovať a chcú ich sprístupniť aj verejnosti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú