Snáď každý si touto situáciou už prešiel. Telefón ti nechtiac padol na zem a ty sa len modlíš, nech nie je displej rozbitý. Takýmto prípadom by mohlo byť už čoskoro koniec. Istí študenti totiž prišli s nápadom, ktorý ukráti servisy o značnú časť príjmov.

Kým ešte pred pár rokmi boli mobily dostatočne odolné proti pádom a prasknutý displej bol skôr výnimkou ako pravidlom, dnešný bezrámikový dizajn s čo najväčším displejom je na takéto nehody ako magnet. Na rad preto prichádzajú rôzne obaly a púzdra, ktoré ho majú čo najviac ochrániť. Jedno také predstavili aj študenti z AAlenskej Univerzity v Nemecku, ktoré obsahuje dômyselnú mechanickú ochranu v podobe akéhosi airbagu pre smartfóny.

Perfektná ochrana, ktorú je možné použiť opakovane

Aj keď ide o stále len prototyp, už teraz sú evidentné výsledky a prínosy tohto obalu. Má vlastné snímače, ktoré automaticky dokážu zistiť, ak telefón padá a následne tak uvoľniť špeciálne pružiny, ktoré telefón ochránia pred pádom. Celkovo je ich až osem, takže je zaručená jeho kompletná ochrana z každej strany. Vďaka tomuto obalu by bol koniec rozbitým displejom a tiež nemalým výdavkom pri jeho oprave. Kompatibilný by mal byť s každým modelom. Návrhár Philip Frenzel si svoj nápad už stihol aj patentovať a získať zaň ocenenie od nemeckej spoločnosti venujúcej sa mechatronike.

Veľkou výhodou je jeho znovupoužiteľnosť. Po vystrelení pružín ich môžeš znova jednoducho zasunúť späť do obalu. Zatiaľ však nie je známe, ako je systém ošetrený proti náhodnej aktivácii a ako si senzory poradie aj s iným než rovným povrchom. Keďže však ide len o prototyp, je veľmi pravdepodobné, že všetky tieto otázky budú vyriešené. Prípadná cena či dostupnosť tohto vynálezu zatiaľ nebola stanovená.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom