Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

O čiernych dierach počul už azda každý z nás. Ak ale náhodou predsa len nevieš o čo ide, je to v podstate miesto, kde sa koncentruje hmota o nepredstaviteľnej hustote. Čokoľvek sa k nej priblíži, nenávratne zmizne. Vďaka tomu sa tento úkaz stal populárnym medzi konšpirátormi, vedcami či scenáristmi a režisérmi rôznych filmov.

Pravdou ale je, že aj napriek tomu, že boli čierne diery viackrát zobrazené v sci-fi filmoch, dokumentoch či na rôznych obrázkoch, nikdy nikto žiadnu nevidel. A ani neuvidí. Čierna diera totiž okrem hmoty dokáže pohltiť aj slnečné lúče. Vďaka tomu ju teda samozrejme nevidno. To taktiež znamená, že ju vôbec nie je jednoduché objaviť. Práve kvôli tomu sa celý svet dozvedel až dnes informáciu o tom, že jeden takýto neprebádaný úkaz sa nachádza aj v strede našej galaxie.

Zem by zhltla ako jednohubku

zdroj fotografie: PBS

Ide o čiernu dieru nepredstaviteľnej energie, ktorá je podľa odhadov 100 000-násobne masívnejšia ako naše Slnko. Našťastie, nachádza sa od nás poriadne ďaleko, a to 25 000 svetelných rokov. Tento záhadami opradený zhluk energie sa podarilo objaviť japonským astronómom pomocou sústavy rádioteleskopov ALMA. Tí zistili, že sa druhá najväčšia čierna diera z našej galaxie skrýva za oblakom molekulárneho plynu. Práve vďaka spôsobu a rýchlosti jeho pohybu sa vedcom podarilo po zložitých matematických výpočtoch zistiť, čo tento pohyb zapríčiňuje.

Nenechaj si ujsť
Pozri si túto úžasnú fotografiu Zeme, ktorá má rozlíšenie neuveriteľných 80 biliónov pixelov

Okrem iného sa im podarilo zistiť, že emisia produkovaná týmto oblakom plynu nápadne pripomína emisiu pokojnej supermasívnej čiernej diery v Mliečnej dráhe. Podľa nedávnych zistení však čierne diery vôbec nemusia nosiť len skazu a ničotu. Práve naopak, majú byť kľúčovým prvkom pri vytváraní galaxií, hviezd, ako aj života samotného. Každý z týchto supermasívnych úkazov totiž dosahuje polovicu veľkosti hostiteľskej galaxie, čo naznačuje, že sú hnacím motorom ich vývoja.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú