Strana Hlas-SD dnes spustila webovú anketu, v ktorej sa občanov pýta, či súhlasia so so skrátením volebného obdobia Národnej rady SR (NR SR). Ako informovala agentúra SITA, za 20 minút sa do nej zapojilo viac ako 4300 ľudí. Podľa informácií portálu Aktuality.sk sa však respondenti pri hlasovaní stretli s bizarnými problémami, ktoré im povolili hlasovať viackrát či nedovolili vôbec.

Niektoré hlasy viackrát, niektoré vôbec

Anketu Referendum 2021 spustila strana Petra Pellegriniho dnes o 10:00, pričom respondentov sa pýta, či súhlasia so skrátením volebného obdobia NR SR. Ak sa do ankety zapojí dostatočné množstvo ľudí, Hlas-SD do parlamentu predložia ústavný návrh o skrátení volebného obdobia s tým, že predčasné voľby by sa konali už v roku 2021.

V ankete sa tiež ľudí pýtajú, či podporia svojím podpisom vyhlásenie referenda v prípade, že zákon o skrátení volebného obdobia nebude v pléne schválený. Obe otázky ponúkajú iba možnosti „áno“ a „nie“.

Zobraziť celú galériu (2)
TASR - Ján Krošlák

Na funkčnosť ankety sa však krátko po jej spustení sťažovalo množstvo čitateľov Aktuality.sk, ktorí narazili na rôzne problémy znemožňujúce hlasovanie.

Zatiaľ čo veľkej skupine respondentov nebolo vôbec umožnené hlasovať, pričom stránka uvádzala, že z IP adresy ich počítača už hlasované bolo, iným sa „podarilo“ v ankete hlasovať aj päťkrát za sebou v priebehu niekoľkých minút bez akéhokoľvek pokusu o obchádzanie pravidiel ankety. Jednému z čitateľov Aktuality.sk sa počas skúmania stránky podarilo objaviť link, prostredníctvom ktorého dokázal hlasovať opakovane či dokonca naraz.

Okrem blokovaného či opakovaného hlasovania však opísali respondenti aj problémy, ktoré nastali, keď v ankete zahlasovali za možnosť „nie“. Anketa im vtedy hlasovanie zamedzila s upozornením, že už údajne hlasovali predtým.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / referendum2021.sk

Aktuality.sk zároveň získali aj vyjadrenie hovorkyne strany Hlas-SD, ktorá uviedla, že overenie hlasovania na základe IP adresy zariadenia zaručuje predstavuje najlepší spôsob ako zachovať najväčšiu mieru anonymity všetkých zúčastnených a túto metódu si strana vybrala preto, aby nebol žiadny respondent „postihovaný za svoj osobný názor“. Na otázku ohľadom započítavania viacnásobne hlasujúcich respondentov však nereagovala.

Hlasovať v tejto ankete sme si skúsili aj my, pričom na problémy s nepovolením hlasovania či možnosťou hlasovať opakovane po niekoľkých minútach sme nenarazili.

Po odovzdaní hlasu nám stránka oznámila, že z našej IP adresy budeme môcť opätovne hlasovať o dve hodiny. V čase písania článku bolo v ankete zaznamenaných už takmer 92 000 hlasov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP