Stiahli sme si všetky naše dáta z Facebooku. Šokovalo nás, čo všetko sme o sebe zistili
Sociálne siete dnes predstavujú moderný priestor pre interakcie a komunikáciu s ľuďmi v online svete, kde mnohokrát zdieľame osobné informácie, hoci nevedomky. Práve tieto dáta sú „zlatou baňou“ pre spoločnosti, ktoré chcú toho o používateľoch zistiť čo naviac. Najviac kontroverzným sa však vďaka svojim prešľapom stal práve Facebook, ktorý môžeme vnímať aj ako „základ“ pre všetko, čo prišlo po ňom. Používatelia si často ani neuvedomujú, aké ohromné množstvo informácií sieti odovzdávajú a pri zistení, koľko toho o nich Facebook vie, môžu byť priam zhrození.
Facebook bol poprvýkrát spustený pre verejnosť začiatkom roka 2004, no od tej doby prešiel zásadnými zmenami, ktoré ho pretransformovali na ideálny nástroj na získavanie osobných informácií o používateľoch. Za poslednú dekádu sa zmenil aj celý internet, ktorý priam baží po súkromí ľudí a po všetkom, čo robia, kde sa pohybujú, čo nakupujú a s kým sa stretávajú.
Práve na tieto aspekty nášho každodenného života sa zameriava aj samotný Facebook, o ktorom môžeme povedať, že s tým všetkým začal. Prelom nastal ešte v roku 2007, kedy umožnil vývojárom budovať aplikácie priamo na jej platforme.
Na pohľad nevinné hry, kvízy a ďalší softvér v sieti Facebooku sa však postaral o to, že používatelia pri jeho používaní začali odovzdávať spoločnosti osobné údaje, čo sa veľmi rýchlo ukázalo byť ako výnosný biznis. Keď sa presunieme o pár rokov dopredu, zistíme, že Facebook zbiera o ľuďoch stále väčšie množstvo informácií a zrazu sa používateľom objavujú reklamy na produkty, ktoré vyhľadávali napríklad aj cez Google.
Chápadlá Facebooku siahajú všade
Práve v tom tkvie „čaro“ internetovej reklamy a zbierania informácií, ktoré táto sieť rozbehla naplno. Takéto správanie sa spoločnosti zaiste prekáža mnohým ľuďom, no každý, kto sa na Facebook zaregistroval, má len malé šance, aby sa bránil proti sledovaniu. Táto platforma je dnes predurčená na to, aby nám poskytla lepšie možnosti, komunikáciu s priateľmi, prípadne s firmami a značkami, priniesla vlastné platby, lokalizáciu používateľa, aby ten mohol nájsť priateľov v blízkosti a ďalšie fígle, ktoré vo svojom jadre predstavujú dokonalý prostriedok na sledovanie.
Každá fotografia, video, status, komentár, lajk alebo iné reakcie na príspevky sú pre Facebook spôsobom, ktorým si pomáha pri vypracovaní profilu každého jednotlivého používateľa. A tých je skutočne veľa. V minulom roku bolo na tejto sieti aktívnych takmer 2,5 miliardy ľudí, teda skoro 1/3 celosvetovej populácie. Mať informácie o každom používateľovi je teda nielen pre Facebook, ale aj mnohých jeho partnerov, kľúčové, aby mohli zisťovať trendy vo svete, čo ľudí zaujíma a akú reklamu im majú predstaviť.
Facebook vie toho o tebe viac, ako by si si vôbec myslel
Aktívny používateľ, ktorý na sieti neustále zdieľa fotografie, informácie, statusy, lokality, kde sa nachádza, kam cestuje a využíva aj platby Facebooku, môže zistiť svoju bohatú minulosť pomocou jednoduchého nástroja. Každý má totiž možnosť stiahnuť si všetky dáta a informácie, ktoré táto najväčšia sociálna sieť o ňom zbiera od momentu, kedy sa zaregistroval. Informácií je však omnoho viac, ako by si si na prvý pohľad myslel.
Pravdaže, takýto spôsob sťahovania informácií z Facebooku nie je žiadnou novinkou, dá sa to spraviť už dlho. Je však stále viac zarážajúce, ako aktívne a čoraz intenzívnejšie sa sieť snaží splynúť s našimi životmi a informáciami, ktoré každodenne zdieľame. Svoje údaje zo siete som sa rozhodol stiahnuť už niekoľkokrát aj v minulosti. Keďže patrím medzi tých menej aktívnych používateľov, ktorí nezdieľajú príliš veľa fotografií a informácií, súbor s extrahovanými dátami z Facebooku zaberal po rozbalení „.rar“ priečinka „len“ niečo vyše 3,4 GB.
V tomto balíku sa však nachádzala celá moja minulosť na tejto platforme od roku 2015, kedy som si založil nový účet. Aktívny používateľ ale môže získať omnoho väčší objem dát, ktoré o ňom sociálna sieť za tie roky nazbierala. Poďme však pekne po poriadku. Stiahnutie informácií je možné v Nastaveniach siete, kde sa pod záložkou „Vaše informácie na Facebooku“ dopracujeme k možnosti „Stiahnutie svojich informácií“. Práve tam by mali byť uložené všetky kópie dát, ktoré si používateľ počas využívania siete stiahol.
Pokiaľ takúto kópiu ešte nemáš, môžeš o ňu Facebook požiadať a on ti s veľkou ochotou odovzdá zrejme všetko, čo o tebe vie. Vytvorenie súboru však trvá nejaký čas, čo závisí od množstva dát. Keď sa už ale dostaneš k finálnemu stiahnutiu a rozbaleniu súboru, ostaneš prekvapený, čo všetko v ňom nájdeš. A zrejme bude na mieste aj to, ak budeš mať pocit, že oproti poslednému pokusu o stiahnutie informácií ti toho Facebook o tebe prezradí ešte viac.
Celkovo sa v stiahnutom súbore nachádza až 24 priečinkov s rozličnými dátami rozdelenými do jednotlivých kategórií. Táto sociálna sieť vie nielen to, s kým si si písal, aké odkazy si prostredníctvom nej navštívil, ktoré sú tvoje obľúbené lokality, ale aj to, akú reklamu pre teba pripraví. Sleduje jednoducho každý tvoj krok. Takisto ťa informuje o inzerentoch, ktorí spúšťajú reklamy použitím tvojho zoznamu kontaktov.
Samozrejme, pozná aj všetky weby a aplikácie, kde si sa prostredníctvom svojho facebookového účtu prihlásil a aké hry si na tejto sieti hral. Ukladá si aj všetky komentáre k príspevkom, udalosti, na ktoré si reagoval a na základne toho si vie vytvoriť profil toho, čo sa ti páči/nepáči, pozná tiež všetky IP adresy, na ktorých si sa prihlásil do účtu a obrovské množstvo ďalších informácií.
Všetko ti poskytne v stiahnutom súbore, kde sa nachádzajú odkazy, ktoré si môžeš otvoriť priamo v prehliadači a zistiť konkrétne údaje o tvojej činnosti na Facebooku. Pokiaľ si chceš pozrieť informácie aj bez sťahovania súboru, nájdeš ich na tomto odkaze.
Čo o tebe Facebook zisťuje?
Všetky aplikácie a weby, na ktoré si sa prihlásil cez Facebook, sieť ukladá vo veľkom zozname.
Samozrejme nezabúda ani na tvoje záujmy, pomocou ktorých ti poskytuje relevantnú reklamu.
To by však nebol Facebook, ak by ťa nesledoval aj mimo svojej platformy. Zaznamenáva aj prehliadanie iných stránok a produktov.
Ak niekto navštívi stránku s Facebook pluginom, „datr cookie“ sú automaticky generované pre sledovanie používateľa v zariadení zakaždým, keď lajkne web tretej strany.
Facebooku pomáhajú aj ostatné weby, z ktorých zisťuje každý tvoj pohyb.
Sociálna sieť ti nezabudne zobraziť ani zoznam všetkých tvojich fotografií.
…a potom je tu aj zoznam priateľov, ktorých si zo svojho zoznamu odstránil.
Vo svojej histórii z Facebooku sa dozvieš aj o všetkých žiadostiach o priateľstvo.
Hoci som už hry na Facebooku nehral poriadne dlho, sieť mi pripomenie, ktoré som kedysi hrával.
Informuje tiež o inzerentoch, ktorí pri svojej reklame využívajú zoznam tvojich facebookových priateľov.
A aby si mal prehľad o všetkých IP adresách, ktoré si kedy pri používaní Facebooku využil, zhrnie ich do jedného dlhého zoznamu.
Facebooku na reklame naozaj záleží a preto monitoruje aj každý tvoj klik na reklamný post.
Sleduje tiež tvoje komentáre a príspevky vo všetkých skupinách…
…a na nástenke.
Zaznamenáva každý tvoj lajk či inú reakciu na príspevky.
Facebook má prístup aj k detailom tvojich prihlásení. Ukladá IP adresy zariadení, ako aj informácie o prehliadačoch a lokalite.
Celú históriu potom zhrnie v jednoduchom prehľade.
A opäť ďalšie údaje o prihlasovaní na Facebook.
Aj keď si s niekým nepíšeš už celé mesiace či roky, Facebook ti jednoducho povie, o čom si si kedy a s kým písal.
Za tie roky používania si platforma zhromaždí aj dostatočne veľký zoznam tvojich obľúbených stránok.
Ja, našťastie, platby cez Facebook nevyužívam, no pokiaľ ich niekto má, sieť kontroluje každú transakciu.
Medzi inými informáciami sieť pozná aj všetky uložené položky.
Nezdráha sa ukladať aj všetky pozvánky na eventy a je jedno, či si ich prijal alebo odmietol. Stačí, aby ťa len niekto pozval.
S tvojím zoznamom priateľov vie narábať naozaj šikovne. Okrem profilu ti ich zobrazí aj po stiahnutí tvojich údajov.
Tiež ti pripomenie všetky príspevky na tvojej časovej osi.
Dozvieš sa aj všetky informácie, ktoré si vo svojom profile vyplnil.
…a v priebehu rokov na Facebooku zmenil.
Facebook vie, aké máš záujmy a sleduje aj tvoje členstvo v skupinách.
…alebo aj stránky, ktoré ťa už časom prestali baviť.
Znova sa dostávame k monitorovaniu údajov pri prihlasovaní. Facebook pomocou nich dokáže určiť aj tvoju polohu, hoci máš lokalizáciu vypnutú.
„Veľký brat“ pozná všetko, čo si za tie roky v jeho vyhľadávači našiel.
Škandály odhalili problém moderného života v online svete
V tomto smere nie je táto sociálna sieť jediná, ktorá o tebe zhromažďuje dáta. Robia to aj iné spoločnosti, no od nich sa takéhoto zhrnutia zrejme nikdy nedočkáš. A teraz si predstavme, že sa tieto citlivé informácie dostanú do nesprávnych rúk. Nemám tým namysli len úniky dát, ktoré v posledných rokoch Facebook postihli, ale najmä obchodovanie s týmito údajmi, ktoré spoločnosť praktizovala bez vedomia ľudí.
Práve Cambridge Analytica, spoločnosť, ktorej sieť predávala tieto dáta, stála za škandálom veľkých rozmerov a spôsobila rozruch v celom online svete. Zamedziť takémuto sledovaniu je dnes takmer nemožné a každý web či aplikácia v smartfónoch si žiadajú povolenia k zdieľaniu údajov, ktoré im ľudia v snahe „rýchlo sa preklikať cez nepodstatné podmienky používania“ udelia jediným stlačením tlačidla. Samotné aplikácie bez takéhoto povolenia ani neumožnia využiť niektoré kľúčové funkcie.
Používateľom tak neostáva nič iné, iba im udeliť povolenia, pokiaľ ich chcú používať. Jedným z riešení, ako „zmiznúť“ z Facebooku, je odstrániť si svoj účet natrvalo, no ani potom nie je zaručené, že sa tvoja história na tejto platforme úplne vymaže. Môžeš však upraviť svoje nastavenia súkromia a používať sieť aj bez zdieľania tvojho každodenného obeda či stretnutia s priateľmi (áno, je možné bez tohto prežiť).
Skús si vypnúť si lokalizáciu, rozpoznávanie tváre na Facebooku, odstrániť citlivé informácie, alebo obmedziť ich dostupnosť, zmazať telefónne číslo a podniknúť kroky, ktoré aspoň sčasti obmedzia možnosti tejto veľkej platformy. Dnešný svet je preplnený online službami a v podstate môžeme povedať, že žijeme „na internete“, čo ale so sebou prináša veľkú daň, nad ktorou mnohí ani neuvažujú.
Osobné údaje o ľuďoch sa totiž stali novodobým artiklom, ktorý zarába spoločnostiam ako Facebook, Google a ďalším miliardy eur. Pri používaní ich produktov je preto dobre si dvakrát rozmyslieť, čo všetko im chceme o sebe prezradiť.
Čítajte viac z kategórie: Aplikácie
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Je najvyšší čas vymazať túto appku. Hackeri cez ňu získali heslá Slovákov a už ukradli desiatky miliónov eur
Tvoj feed sa zásadne zmení. Meta chce vyriešiť najotravnejší problém Facebooku
Obrovský škandál v USA. Minister posielal plány vojenských útokov cez známu appku, unikli detaily
Slováci oslavujú. Digitálne doklady v mobile sú tu, takto si ich aktivuješ (NÁVOD)
Na toto sme čakali: WhatsApp pridal prelomové funkcie, ktoré zásadne menia komunikáciu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
KVÍZ: 9 z 10 ľudí netrafí ani jedno miesto správne. Dokáž, že ovládaš slepú mapu Slovenska
Severská diéta valcuje svet: Odborníci potvrdili súvis s dlhovekosťou, dánska kráľovná na ňu nedá dopustiť
Porazila nevyliečiteľnú rakovinu. Génová terapia Emme zachránila život, mala 4. štádium ochorenia
Prelomový výskum: Prírodná látka výrazne zlepšila stav pacientov s Parkinsonom už po jednej dávke
Nad Slovenskom zaburácajú F-16: Počas víkendu hrozí supersonický tresk
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Veľký operátor bije na poplach: Ak dostaneš takúto SMS, ani ju neotváraj. Môžeš prísť o všetko
- IT odborník na bezpečnosť: Zrušil som si bankové účty a prešiel na kryptomeny (rozhovor)
- Dosiahne až 6 500 km/h. USA čoskoro odhalia najrýchlejšie lietadlo v histórii
- Zabudni na elektrickú kolobežku. Táto alternatíva je omnoho praktickejšia a stojí len o trochu viac
- Netflix má nový akčný hit. Nekompromisná akcia je senzáciou, po pozretí však divákom ostáva pachuť
-
- Vedci ostali poriadne prekvapení. Pod ľadovcami v Antarktíde našli záhadné tvary
- Veľký operátor bije na poplach: Ak dostaneš takúto SMS, ani ju neotváraj. Môžeš prísť o všetko
- NASA objavila neuveriteľný fenomén na Zemi. Gigantická stavba v Číne mení rotáciu planéty
- IT odborník na bezpečnosť: Zrušil som si bankové účty a prešiel na kryptomeny (rozhovor)
- Netflix odpovedá na The Last of Us. Apokalyptické sci-fi zbiera nadšené ohlasy
-
- NASA sleduje emisie CO2 z vesmíru. Najväčší znečisťovateľ v Európe je blízko Slovenska
- Výrazne si nimi skracuješ život. Experti varujú pred nebezpečným druhom potravín, Slováci ho milujú
- Český strašiak vodičov už rozdáva pokuty. Odhalí „neviditeľný” problém áut
- Google začal vymazávať účty Gmail. Takto sa vyhneš strate e-mailov, súborov či fotografií
- Rusko zradil dlhoročný spojenec. Ukrajine posiela obrovské množstvo zbraní
TikTok čelí gigantickej pokute v EÚ. Má porušovať citlivú vec používateľov
Zákazníci odmietajú Muska. Prepad Tesly pokračuje závratným tempom
Apple zvýšil zisk aj predaje iPhonov. Clá z Číny ho však budú stáť stovky miliónov dolárov
Shell hlási nižší zisk a investície. S odkúpením akcií však neprestáva
Loď s pomocou pre Gazu napadli drony v európskych vodách. Zaútočiť mal znepriatelený štát
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
KVÍZ: 9 z 10 ľudí netrafí ani jedno miesto správne. Dokáž, že ovládaš slepú mapu Slovenska
Severská diéta valcuje svet: Odborníci potvrdili súvis s dlhovekosťou, dánska kráľovná na ňu nedá dopustiť
Porazila nevyliečiteľnú rakovinu. Génová terapia Emme zachránila život, mala 4. štádium ochorenia
Prelomový výskum: Prírodná látka výrazne zlepšila stav pacientov s Parkinsonom už po jednej dávke
Nad Slovenskom zaburácajú F-16: Počas víkendu hrozí supersonický tresk
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené