Stephen Hawking bez pochýb patrí k najznámejším a najuznávanejším vedcom na svete. Jedným z kľúčových momentov, ktorý odštartoval inšpirujúcu kariéru tohto vedca, bolo odovzdanie jeho dizertačnej práce. Práve tento dokument je teraz voľne dostupný pre všetkých záujemcov. 

Originálnu verziu doktorandského výskumu Stephena Hawkinga zverejnila s jeho súhlasom Univerzita v Cambridge. Dokument bol v podstate dostupný aj doteraz, no otvorený prístup mali len študenti alebo záujemcovia, ktorí oň požiadali a zaplatili si za prístup ku kópii. Univerzita však rozširuje prístup k jednotlivým výskumom a teraz si tak môžeme online pozrieť aj jednu z prvých prác Stephena Hawkinga.

Nechýba vlastnoručný podpis

Dokument s názvom „Vlastnosti rozpínajúceho sa vesmíru“ (Properties of an Expanding Universe) odovzdal vedec v roku 1966. Hawking mal vtedy len 24 rokov a ako sám hovorí, k tejto téme ho inšpirovali práce Isaaca Newtona, Jamesa Clerka Maxwella a aj Alberta Einsteina. Už v tomto čase však vedca trápila laterálna skleróza, ktorá mu sťažovala pohyb. Napriek tomu bol stále schopný písať, a tak dizertačná práca obsahuje aj jeho originálny rukopis. Pri listovaní je možné nájsť rukou písané zložité matematické výpočty a na konci dokumentu nechýba ani vlastnoručne napísané prehlásenia, že téza je skutočne jeho originálnym dielom.

podpis Stephen Hawking
Zobraziť celú galériu (1)
Stephen Hawking/Cambridge University Library

Obrovský záujem

Vedec si nakoniec touto 119-stranovou prácou vyslúžil od univerzity doktorát z kozmológie a krátko na to sa stal aj profesorom, ktorým je dodnes. Stephen Hawking verí, že sprístupnením jeho tézy inšpiruje ďalších ľudí, aby sa venovali vede. A štart vyzerá naozaj sľubne. Podľa hovorcu Cambridgeskej univerzity si len za prvých 24 hodín od zverejnenia stiahlo prácu už vyše 60 000 ľudí. Aj preto je možné, že pre veľký nápor bude momentálne dokument na oficiálnej stránke nedostupný. Nepochybne sa však oplatí vyskúšať neskôr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom