Keď sa povie výfukový systém, väčšine ľudí napadne klasický spaľovací motor a odvod splodín. V prípade elektromobilov sa však tento pojem môže zdať zbytočný, no automobilka Stellantis tento názor nezdieľa. Nedávno podala patentovú prihlášku na systém, ktorý by mohol pomôcť predchádzať požiarom batérií v elektrických vozidlách alebo aspoň minimalizovať ich následky. Na túto nezvyčajnú inováciu upozornil portál GreenCarReports.

Podľa dokumentácie zverejnenej 16. januára americkým Úradom pre patenty a ochranné známky (USPTO) Stellantis vyvinul riešenie, ktoré by malo odvádzať horľavé plyny uvoľnené pri prehrievaní batérií, známom aj ako tepelný únik. Tento jav nastáva, keď sa batéria prehrieva do takej miery, že chemické reakcie v nej sa vymknú spod kontroly a spôsobia reťazový efekt vedúci k požiaru.

Medzi nebezpečné plyny uvoľňované pri tomto procese patria vodík, metán, etán, etylén, acetylén, propán, cyklopropán a bután. Ak sa tieto plyny nahromadia a dosiahnu kritickú koncentráciu, môžu sa vznietiť pri vysokých teplotách generovaných prehrievajúcou sa batériou. Stellantis preto navrhuje výfukový systém, ktorý by ich odvádzal von a mohol tak znížiť riziko eskalácie požiaru.

Ako by mal systém fungovať?

Patent popisuje systém, ktorý by zahŕňal viacero úpravných zón, v ktorých by sa odvádzané plyny chemicky spracovali, aby sa eliminovali alebo aspoň redukovali nebezpečné chemické zlúčeniny. Tento koncept pripomína katalyzátory v tradičných spaľovacích vozidlách, ktoré premieňajú škodlivé emisie na menej nebezpečné látky.

stellantis vyfuk elektromobilov
Stellantis

Zaujímavosťou je, že väčšina moderných elektromobilov má veľmi pokročilé systémy riadenia batérií (BMS), ktoré dokážu monitorovať a kontrolovať teplotu batérií na úrovni jednotlivých modulov alebo dokonca článkov. Okrem toho sú batérie uzavreté v ochranných obaloch a chladené kvapalinou, čím sa riziko prehriatia výrazne znižuje. Napriek tomu Stellantis vidí zmysel v riešení, ktoré by mohlo pomôcť pri nepredvídaných situáciách.

Stellantis sa v poslednom čase zaoberá netradičnými riešeniami pre elektromobily. Napríklad model Dodge Charger Daytona EV už dnes disponuje špeciálnym výfukovým systémom, ktorý napodobňuje zvuk burácajúceho osemvalca, aby si zachoval charakter legendárnych modelov z minulosti.

stellantis vyfuk elektromobilov
Stellantis

Nie je to prvý pokus o riešenie problému

Stellantis nie je jediná spoločnosť, ktorá sa snaží nájsť riešenie na požiare batérií. Už v roku 2019 dodávateľ automobilových komponentov Bosch navrhol využitie pyrotechnických prvkov, ktoré by v prípade tepelného úniku okamžite prerušili elektrické spojenia medzi batériou a zvyškom vozidla.

Aj keď takéto riešenia pravdepodobne neodstránia riziko úplne, môžu výrazne pomôcť pri minimalizácii škôd a zvýšiť bezpečnosť nielen pre vodičov a pasažierov, ale aj pre záchranné zložky, ktoré sa k horiacim elektromobilom často boja priblížiť.

Požiare batérií v elektromobiloch viedli k niekoľkým veľkým zvolávacím akciám. Napriek tomu však podľa Inštitútu pre bezpečnosť na cestách (IIHS) nepredstavujú najväčšie bezpečnostné riziko spojené s elektromobilmi. Oveľa väčším problémom je ich vysoká hmotnosť, ktorá pri nehodách môže spôsobiť väčšie škody na iných vozidlách.

Hoci stále nie je isté, či sa patentovaný systém Stellantisu niekedy objaví v sériovej výrobe, ukazuje, že automobilky sa na problém bezpečnosti batérií pozerajú stále vážnejšie. Vývoj v oblasti elektromobility pokračuje a podobné inovácie môžu prispieť k tomu, aby boli elektromobily nielen ekologickejšie, ale aj bezpečnejšie.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP