Viacerí astronómovia a ďalší vedci zaoberajúci sa vesmírnym výskumom sa už desaťročia snažia nájsť známky mimozemského života – či už v podobe pokročilej mimozemskej civilizácie, mikróbov na planéte alebo mesiaci v našej slnečnej sústavy alebo jednoducho len fosílií, ktoré naznačujú ich minulú prítomnosť. Niektorí astronómovia ale predpokladajú, že sme známky mimozemskej civilizácie už dávno našli.

Ako totiž upozorňuje Universe Today, najjasnejšou známkou ich existenciou môžu byť takzvané Dysonove sféry – obrovské vesmírne stavby okolo hviezd, ktoré pohlcujú ich energie. Podľa autorov novej štúdie, ktorá je pokračovaním štúdie z roku 2022, ľudstvo už mohlo tieto vesmírne stavby nájsť a celý čas sa skrývajú v získaných dátach.

Čas poriadne hľadať

Predpokladá sa, že Dysonove sféry budú konštruovať civilizácie, ktoré sa na Kardaševovej škále nachádzajú na úrovni II, teda využívajú približne všetku energiu produkovanú ich materskou hviezdou. Práve na to má slúžiť Dysonova sféra, ktorá hviezdu obklopuje, prípadne Dysonov roj, ktorý je jej praktickejšou a trochu jednoduchšou alternatívou.

V štúdii sa astronómovia pozreli na dáta nazhromaždené projektami Gaia, 2MASS a WISE, ktoré nazhromaždili ohromné množstvo dát o mnohých hviezdach. Celkovo obsahujú až okolo 5 miliónov zdrojov, z ktorých autori novej štúdie navrhujú vytvoriť katalóg potenciálnych Dysonových sfér. Konkrétne má pomôcť hľadanie len čiastočne dokončených stavieb tohto typu, ktoré by mali vyžarovať prebytočné infračervené žiarenie.

ScreenShot/ASpec/YouTube

To však vyžaruje aj množstvo iných objektov a vedci preto vyvinuli špeciálny postup, ktorý nakoniec priniesol aj skutočné výsledky. Z asi 5 miliónov kandidátov nakoniec identifikovali 7 objektov, ktoré sú podľa nich skutočnými kandidátmi na Dysonove sféry. Na infračervené žiarenie v okolí týchto hviezd síce existujú aj prirodzené vysvetlenia, ktoré ale nie sú kompatibilné s týmto typom hviezd (M-trpaslíci).

Postaví ich aj ľudstvo?

Práve Dysonove roje sú z technologického hľadiska už dnes dosiahnuteľné aj pre samotné ľudstvo, ktoré pre takéto stavby však zatiaľ nemá praktické využitie. Ide o množstvo družíc so solárnymi kolektormi alebo fotovoltickými panelmi obiehajúcich Slnko, pričom získanú energiu môžu odosielať na Zem pomocou mikrovlnného žiarenia. Efektivita čohosi takého je však príliš nízka a náklady obrovské.

Stále bez istoty

Bohužiaľ ide o pomerne komplikovaný problém a na tieto hviezdy nie je možné kvôli vzdialenosti len tak pozrieť a zistiť, čo okolo nich obieha. Pomôcť ale môžu ďalšie pozorovania, ktoré budú špecificky namierené na tieto objekty a pomôžu lepšie určiť, ako fungujú a čo sa v ich okolí nachádza.

Tím autorov sa pripravuje vykonať spektroskopiu týchto siedmich kandidátov. Aj keď sa Dysonova sféra nebude nachádzať okolo žiadnej z týchto hviezd, pre vedu pôjde o zásadný pokrok, keďže sa vedcom podarí objasniť, prečo vyžarujú nevysvetliteľné množstvo infračerveného žiarenia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP