Projekt vybudovania vlastného informačného systému pre krízové riadenie Ministerstva hospodárstva SR nazvaný ISKRA, je ukážkový príklad plytvania so štátnymi prostriedkami. Uviedol to na základe výsledkov auditu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) jeho podpredseda Ľubomír Andrassy.

Systém, ktorý nikto nepotreboval a nevyužil

Projekt ISKRA bol prakticky realizovaný v rokoch 2013 – 2020 na zjednotenie a nastavenie procesov pre riadenie pri hospodárskej mobilizácii, ochrane kritickej infraštruktúry či pri transporte nebezpečného, napríklad jadrového nákladu. Systém nebol nikdy reálne využívaný a nasadený do prevádzky, no napriek tomu za jeho vytvorenie už ministerstvo zaplatilo 8,5 milióna €.

„ISKRA môže slúžiť ako ukážkový príklad plytvania so štátnymi prostriedkami. Rezort hospodárstva budoval informačný systém pre krízové riadenie v ostatných siedmich rokoch za milióny eur. Projekt nebol vecne zdôvodnený a v konečnom dôsledku nebol ani nikdy nasadený do prevádzky. Je viac ako povážlivé, že ministerstvo nevedelo kontrolórom predložiť víťaznú ponuku pre druhú fázu projektu,“ konštatoval Andrassy.

Systém však bol podľa NKÚ budovaný nad rámec zákonnej pôsobnosti a kompetenčnej zodpovednosti rezortu hospodárstva. Utajenie celého procesu verejného obstarania projektu nemalo opodstatnenie. Kontrolóri to považujú za účelové konanie s cieľom vyhnúť sa pravidlám transparentného nakladania s verejnými financiami.

NKÚ upozornil, že počas realizácie projektu došlo k viacerým zásadným zmenám nielen v jeho technologickom riešení, ale aj v konečných funkcionalitách. Systém ISKRA bol plánovaný ako nadrezortný projekt, čo je v rozpore so základným princípom legality. Celkový rozpočet projektu bol zadefinovaný na úrovni 24 miliónov €.

„Znamená to, že ministerstvo išlo nad rámec svojich kompetencií. Pre aktivity súvisiace s krízovým riadením medzi ústrednými inštitúciami štátu je potrebné rozhodnutie vlády SR. Kabinet o projekte ISKRA nikdy nerozhodoval,“ zdôraznil Andrassy. 

Kontrolný úrad na základe identifikovaných nedostatkov upozornil súčasné vedenie ministerstva na viacnásobné porušenie rozpočtových pravidiel v oblasti finančnej disciplíny. Kontrolóri svoje zistenia odstúpia na ďalšie správne konanie Úradu vládneho auditu, ale aj na prešetrenie orgánom činným v trestnom konaní z dôvodu možného porušenia povinností pri správe cudzieho majetku či zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Zobraziť celú galériu (2)
Poslanec NR SR Peter Žiga / Zdroj: TASR

NKÚ na projekt upozorňoval už dávno

Podľa Andrassyho už počas kontroly NKÚ informoval šéfa rezortu o závažných zisteniach a odporučil, aby sa zamestnanci ministerstva zdržali až do ukončenia kontroly akýchkoľvek finančných operácií súvisiacich s projektom ISKRA. Napriek tomu však došlo k predĺženiu termínu dodania predmetu zmluvy najprv do konca roku 2019 a následne až do decembra 2020.

Exminister hospodárstva a v súčasnosti nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Žiga sa podľa jeho asistenta Maroša Stana voči tvrdeniam v tlačovej správe NKÚ ostro ohradil.

„Tlačové správy NKÚ už v minulosti obsahovali vážne nezrovnalosti a neodborné konštatovania, ktoré bolo treba uvádzať na pravú mieru. Tento projekt exminister zdedil po bývalom vedení a žiadne upozornenia a zistenia NKÚ exminister neignoroval, pretože on ani rezort žiadne nedostali. Ak by o nich vedel, rozhodne by konal,“ uviedol Stano.

Žiga, naopak, z vlastnej iniciatívy nariadil po medializovaných informáciách v roku 2019 ministerskú kontrolu a obrátil sa aj na Národný bezpečnostný úrad. Obe kontroly podľa Stana vážnejšie nedostatky nekonštatovali a nikdy nikto nespochybnil, že by MH SR nemalo na tento projekt kompetencie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom