Zatiaľ čo robotické exoskeletony sa vo väčšine prípadov používajú v armáde, v automobilovom priemysle či v prípade paralyzovaných osôb, v Japonsku si za pomoci nich starší občania odďaľujú dôchodok.

Exoskeletony v posledných rokoch nie sú nič výnimočné. Príklady ich použitia sme už mohli vidieť v armáde, kde spoločnosť Sarcos Robotics vyvinula celotelový exoskeleton Guardian XO. Používajú ich aj pracovníci automobilky Ford a svoje využitie našli aj pri riešení náročnej životnej situácie paralyzovaných ľudí.

Najnovšie však portál Futurism prostredníctvom webu New Scientist upozornil na ich nové využitie. Starší občania v Japonsku exoskeletony využívajú, aby zvládali svoju dennodennú a častokrát aj náročnú prácu. Japonsko má totižto jednu z najstarších populácií na svete, kde podľa údajov z roku 2015 je podiel obyvateľstva nad 65 rokov v krajine na úrovni 26 %.

Títo ľudia tak niekedy nemajú na výber a musia aj v takomto veku často ťažko pracovať. V reakcii na túto skutočnosť začalo niekoľko technologických spoločností v Japonsku vyvíjať exoskeletony. Jednou z nich je aj spoločnosť Innophys, ktorá vyvinula exoskeleton vo forme batohu. Ten pre svoju funkcionalitu využíva stlačený vzduch. V prípade nízkeho tlaku stačí exoskeleton ručne napumpovať pomocou 30 stlačení páky.

Takýto pomerne jednoduchší exoskleton umožní ľuďom bez väčšej námahy zodvihnúť takmer 25,5 kg, pričom jeho cena sa pohybuje na úrovni 1 160 €. Daigo Orihara ako hovorca spoločnosti Innophys pre web New Scientist uviedol, že jedným z klientov je aj rodinná spoločnosť, v ktorej otec vo veku 70 rokov stále zvláda za pomoci exoskeletonu svoju ťažkú prácu.

Medzi ďalšie exoskeletony používané v Japonsku patrí plne elektrický Atoun Model Y od spoločnosti Panasonic. Ten umožní pracovníkom zodvihnúť takmer 10 kg a stojí takmer 5 000 €. Tieto exoskeletony tak nie sú vôbec lacná záležitosť, no populácia v Japonsku neustále starne a dopyt po nich je čoraz vyšší. Japonská vláda dokonca uvažuje, že odchod do dôchodku zdvihne na 60 až 70 rokov. Budú však exoskeletony stačiť?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom