Satelitný internet Starlink mnohých novými správami o zvýšení cien sklamal, od už tak pomerne drahej služby by sme očakávali skôr opačný trend.

Spoločnosť sa vyhovára na infláciu, informuje The Verge. Hoci tento ekonomický jav zdražil už dosť produktov, v prípade Starlinku od SpaceX nemusi ísť o reálny dôvod.

Bez rešpektu voči beta-testerom

Množstvo zákazníkov zo Spojených štátov, Kanady či Austrálie obdržalo správu od spoločnosti SpaceX prostredníctvom projektu Starlink, v ktorej im oznámili navýšenie cien.

To odôvodnili infláciou, no celý projekt je už dlhodobo extrémne stratový a investície do nových satelitov firma nepokryje ani niekoľkonásobným zvýšením dnešných cien.

Cena hardvéru narástla na 599 amerických dolárov z pôvodných 499 $ pre úplne nové objednávky, pre už existujúce stúpla na 549 $, píše CNBC.

Vedúca riaditeľka SpaceX Gwynne Shotwellová však už v minulosti potvrdila, že výroba terminálu stojí oveľa viac, než na nich zarobia.

Starlink

Peichadza aj navýšenie mesačného poplatku z 99 $ mesačne (v tomto prípade žiadne kurzy neplatia a na Slovensku platíme 99 €) na 110 $.

To platí aj pre už existujúcich zákazníkov, ktorý si službu objednali medzi prvými, keď bola prakticky nepoužiteľná. Zákazníci na Slovensku zatiaľ e-mail o navyšovaní cien nedostali.

Potrebujú Starship

Tam však zvyšovanie cien ani zďaleka nekončí a dotklo sa aj služieb samotného SpaceX. Základné ceny letov rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy stúpli o 8 %, čo znamená, že najpoužívanejší a extrémne spoľahlivý Falcon 9 viac nepoletí za 62 miliónov $, ale za najmenej 67 miliónov $. Falcon Heavy začína 97 miliónoch dolárov namiesto pôvodných 90 miliónov.

Komerčné ceny letov nemusia byť pre SpaceX problematické, horšie je to však s cenami letov pri interných misiách. Vnútorná cena letu rakety Falcon 9 je totiž 30 miliónov dolárov, ktoré spoločnosť stráca pri každom vynesení várky internetových satelitov Starlink na orbitu. Dôvodom je, že časť rakety, konkrétne druhý stupeň, je vždy stratený.

SpaceX

Tento problém môže SpaceX vyriešiť len nová raketa Starship, ktorú Muskova firma vyvíja a testuje v Texase. Jej cieľom je dosiahnuť schopnosť opakovaného použitia oboch stupňov, čím cena letu drasticky klesne.

Zároveň sa tak firme otvoria nové možnosti, pretože okrem zníženia nákladov na lety dokáže vyniesť oveľa viac satelitov naraz.

Na orbitálny debut si počkáme

Ako sa ukázalo, sľubované prototypy Ship 20 (druhý stupeň) a Booster 4 (prvý stupeň, známy tiež ako Super Heavy) do vesmíru nepoletia. Potvrdili sa totiž „obavy“, že prvá orbitálna Starship poletí s raketovými motormi Raptor 2, čo spomínané prototypy nedokážu.

Ako totiž informuje CNET, Elon Musk očakáva orbitálny test v máji. Potrebné raketové motory majú byť pripravené v budúcom mesiaci a ďalší mesiac firma potrebuje na ich integrovanie do rakety.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú