V Európe sa nachádza množstvo futbalových štadiónov, ktoré majú za sebou bohatú históriu, no technologicky akosi zaostávajú. Výnimkou nebol ani staručký štadión na Tehelnom poli, ktorý musel byť pre svoj chátrajúci stav zbúraný, no nakoniec na jeho mieste vyrástol úplne nový stánok, spĺňajúci aj tie najprísnejšie kritériá. Zaujímavosťou je, že vo viacerých ohľadoch má tento štadión nálepku „NAJ“ v strednej Európe.

Bratislavská lokalita Tehelné pole je už dlhé roky domovom futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava a hokejového klubu HC Slovan Bratislava, ktoré patria medzi najznámejšie a najúspešnejšie kluby na Slovensku. Okrem rekonštrukcie hokejovej arény bola nutná aj celková prestavba futbalového štadióna, ktorý mal v čase búrania (2013) viac ako 70 rokov.

„Ihrisko ako na dlani“

Nové Tehelné Pole alebo Národný futbalový štadión (NFŠ) disponuje ihriskom, ktoré je oproti tomu pôvodnému otočené o 90 stupňov, a to z dôvodu, že brankárom svietilo pri západe Slnko rovno do očí. Zaujímavosťou je, že betónová drť zo starého štadióna bola použitá v základoch novej stavby.

Kapacita štadióna je 22 500 miest na sedenie, pričom tribúny svojim sklonom, výškou a nasvietením vytvárajú výnimočný priestorový zážitok pre diváka. Ihrisko ešte viac vťahuje diváka do samotnej hry, a to vďaka najbližšie prípustným parametrom UEFA. Sedačky na tribúnach sú namontované unikátnym spôsobom, ktorý umožňuje upravovať ich rozmiestnenie v prípade usporadúvania iných akcií.

Unikát v energetickej efektívnosti

Štadión je doslova prešpikovaný tými najmodernejšími technológiami, pričom dôraz sa kládol aj na ekologickú stránku, ktorej sa v dnešnej dobe prikladá čoraz väčšia dôležitosť. Takmer 50 % vyrobeného tepla a chladu pochádza z obnoviteľných zdrojov. Základ tvorí technológia systémom tepelných čerpadiel voda/voda, informuje oficiálny web Skslovan.

Počas letných mesiacov, kedy sa chladí, odbúrané teplo sa využíva napríklad na výrobu teplej úžitkovej vody. Týmto spôsobom je zabezpečená jej výroba s nulovými nákladmi. Štandardné systémy pritom musia odpadnú energiu, ktorú štadión využíva ďalej, odbúrať v plnom rozsahu. Samozrejmosťou je aj využívanie dažďovej vody, ktorá sa používa napríklad na splachovanie či polievanie trávnika.

Energetickú efektívnosť štadióna ocenili aj experti, pričom Asociácia poskytovateľov energetických služieb (APES) udelila štadiónu cenu Efektia v kategórii súkromný sektor.

Príkladom úspory vďaka využitiu obnoviteľných zdrojov je zápas ŠK Slovan – PAOK FC z augusta 2019, kam prišlo 20 233 divákov. Vďaka moderným technológiám sa na štadióne ušetrilo 600 kilowatthodín energie (600 kWh), čo predstavuje približne mesačnú spotrebu elektriny troch štandardných bytov v Bratislave.

Efektná svetelná show z jedného počítača

Na osvetlenie štadióna sa využíva LED technológia najnovšej generácie, ktorá spĺňa najvyššie požiadavky UEFA. Technológia navyše vyhovuje vysielaniu zápasov v ultra HD (4K) rozlíšení, pričom samozrejmosťou sú aj spomalené opakované zábery.

K tomuto výsledku dopomáha aj fakt, že každé jedno svetlo na štadióne je ovládateľné samostatne a spolu s hudbou je možné vytvárať rôzne svetelné scény. Štadión je možné osvetliť aj na vonkajšej časti na perforovanú plachtu, čo ešte viac dotvára celkovú atmosféru hlavne v nočných hodinách. Už z diaľky je teda možné pozorovať, že na štadióne sa odohráva futbalový zápas, prípadne koncert.

Štadión Tehelné pole je v súčasnosti jediným štadiónom v strednej Európe, ktorý umožňuje z jedného počítača ovládať celú réžiu štadióna. Systém používaný na štadióne umožňuje pripravovať grafiku na mieru priamo v reálnom čase a na mieste, pričom na iných štadiónoch je na réžiu potrebných viacero pracovísk.

Z jedného počítača je pritom na štadióne možné ovládať LED plochy okolo ihriska a na tribúne, veľkoplošné obrazovky, IPTV (miestnu televíziu), ale aj turnikety či parkovací systém. Štadión disponuje aj takzvaným systémom rozpoznávania tváre, ktorý umožňuje vytvorenie databázy nežiadúcich osôb.

Zobraziť celú galériu (4)
ŠK Slovan Bratislava

Spolu so systémom rozpoznávania tváre spolupracuje aj najmodernejší kamerový systém AVIGILON, ktorý dokáže presne lokalizovať konkrétnu osobu. V praxi to znamená len toľko, že osobu po prejdení turniketmi uloží do databázy a spáruje s jej pohybom na štadióne.

Ďalšie systémy, ktoré zvyšujú komfort a skvalitňujú služby

ŠK Slovan Bratislava využíva na štadióne po vzore iných svetových veľkoklubov aj takzvaný cashless systém. Kartičku je nutné nabiť kreditom a neskôr je možné pomocou nej zaplatiť v bufete, prípadne ju môže fanúšik využívať ako kľúč do skyboxu, na zaplatenie parkovného či prechod cez rôzne vnútorné komunikácie. Kartička však bude slúžiť aj ako vstupenka na zápas, takže fanúšik môže prísť na zápas kľudne aj bez akejkoľvek hotovosti.

V konferenčných priestoroch štadióna sú implementované najnovšie video a audio technológie, pričom systém je distribuovaný cez digitálne programovateľné distribučné stanice. Obraz je premietaný na veľké plátna prostredníctvom 2 laserových projektorov a po priestore je distribuovaný cez náhľadové veľkoplošné LCD monitory.

Zvukový systém zahŕňa okrem iného aj prenosné bezdrôtové mikrofóny, ako aj najnovší digitálny konferenčný systém s implementáciou tlmočníckeho systému pre 4 + 1 jazykov. V sále si môžu účastníci pomocou prenosných prijímačov zvoliť jeden z piatich dostupných jazykov pre svoje vlastné slúchadlá. Systém má navyše po celej sále distribuované profesionálne prípojné body, ktoré umožňujú pripojenie novinárov, médií a prenosových vozov.

Štadión je pripravený aj pre sluchovo postihnutých vďaka takzvanej magnetickej slučke, ktorá pomáha postihnutým prenášať signál priamo do slúchadiel. Táto implementácia je pritom na slovenskom trhu absolútnym unikátom. Do systému je navyše možné priviesť lokálne, ako aj vonkajšie zdroje signálu z priestorov štadióna.

Šperk medzi štadiónmi na Slovensku

Národný futbalový štadión patrí do 4 kategórie smernice UEFA pre infraštruktúru štadiónov a svojou konštrukciou je prispôsobený aj na organizovanie rôznych kultúrnych podujatí. Ako jeden z mála na svete umožňuje prechod kamiónom cez vnútornú plochu, čím zjednodušuje manipuláciu produkcie. Okrem toho je súčasťou celého komplexu aj podzemné parkovanie pre 1 000 automobilov a 11 000 m2 priľahlej multifunkčnej plochy.

Národný futbalový štadión je supermoderný stánok, ktorý disponuje najlepším technologickým vybavením súčasnosti. Okrem toho patrí medzi „najzelenšie“ štadióny sveta, vďaka čomu sú aj náklady na prevádzku o niečo prijateľnejšie.

Aj vďaka týmto parametrom sa chodievajú na štadión inšpirovať predstavitelia veľkých európskych veľkoklubov, ako Olympique Marseille či Atalanta Bergamo. V každom prípade takýto komplex si doslova pýta, aby sa ňom odohrávali tie najkvalitnejšie futbalové zápasy a najlákavejšie koncerty svetových hviezd.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú