V ére, keď sa bojové drony a presne navádzané strely stávajú čoraz bežnejšou súčasťou moderných konfliktov, prichádza francúzsky obranný priemysel s inovatívnym riešením. Nový systém Rapidfire Land, vyvinutý spoločnosťami Thales a KNDS France v spolupráci so vzdušnými a kozmickými silami Francúzska, predstavuje pokročilý prostriedok na ochranu kľúčových vojenských cieľov pred modernými hrozbami zo vzduchu, píše Interesting Engineering.

Pasca na drony

Jadrom systému je vysoko sofistikovaný 40 mm kanón s teleskopickou kazetovou muníciou, ktorý dokáže bez prebitia vystreliť až 140 nábojov. Pôvodne navrhnutá pre obrnené vozidlá, je dnes táto zbraň nasadená ako autonómny systém krátkeho dosahu, schopný okamžite reagovať na ciele ako drony, vrtuľníky či nízko letiace lietadlá.

Kľúčovým prvkom, ktorý Rapidfire Land odlišuje od iných systémov, je pripravovaná integrácia munície A3B. Táto pokročilá vzdušná munícia s programovateľnou explóziou je navrhnutá tak, aby vybuchovala ešte pred dopadom, pričom uvoľní desiatky drobných wolfrámových subprojektilov. Výsledkom je účinný rozptyl energie na širokú plochu, čo výrazne zvyšuje pravdepodobnosť zásahu cieľov, ktoré sú malé, rýchle alebo sa pohybujú nepredvídateľne. Takáto schopnosť je obzvlášť cenná pri obrane pred rojmi dronov.

Munícia A3B sa stále vyvíja, no podľa plánu má byť plne nasaditeľná do roku 2027. Vývoj podporil aj kontrakt z konca roka 2024 na prvých 500 kusov.

Rapidfire Land nie je len mechanická zbraň, ale integruje aj automatizovaný systém riadenia paľby. Ten priebežne koriguje zameranie na pohybujúci sa cieľ po každom výstrele. Dosah systému sa pohybuje okolo štyroch kilometrov, pričom operácie zvládajú len dvaja vojaci – ich úloha je obmedzená na výber cieľov a povolenie paľby.

Pripravený na použitie

Systém je dostupný v dvoch variantoch. Prvou je polostacionárna jednotka namontovaná na štandardnej platforme, ktorú možno rozmiestniť v teréne. Druhou možnosťou je mobilná verzia namontovaná na taktickom vozidle, vhodná pre flexibilné nasadenie v prednej línii. Táto modulárna koncepcia výrazne rozširuje možnosti obrany na rôznych úrovniach konfliktu.

Francúzske námorníctvo už systém zaradilo do výzbroje lodí a po úspešných testoch sa očakáva, že pozemná verzia čoskoro nájde svoje miesto aj v rámci protivzdušnej obrany NATO. Vzhľadom na meniaci sa charakter vojenských hrozieb sa Rapidfire Land javí ako perspektívna technológia pre ochranu infraštruktúry v budúcich konfliktoch, najmä tam, kde môže byť nasadenie rojov malých bezpilotných prostriedkov rozhodujúcim faktorom.

Je ich čoraz viac

Drony sa veľmi rýchlo stali vo veľkom využívanou technikou a to nielen v armáde, ale aj v komerčnom sektore. Ako sme informovali v nedávnom článku, v Európe je už v prevádzke okolo dvoch miliónov dronov rôznych typov. Obzvlášť veľkú úlohu ale zohrávajú práve v armáde, kde už preukázali svoju užitočnosť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP