Teroristické útoky počas Veľkonočnej nedele si na Srí Lanke vyžiadali viac ako 350 obetí, informuje The New York Times. Krátko po týchto tragických udalostiach sa však krajina rozhodla odstaviť sociálne siete, kvôli šíreniu falošných informácií, no mnohí odborníci toto rozhodnutie nevidia ako správne. Po sérii útokov sa na podobnú situáciu pripravila aj slovenská polícia, ktorá využije na ochranu obyvateľov a v boji proti terorizmu svoj strategický plán. 

Terorizmus na Slovensku vídame zväčša len na televíznych obrazovkách, vďaka čomu získavame prehľad o tragických udalostiach vo svete. Tieto činy dokážu ohroziť fungovanie krajín a nemusí za nimi stáť jednotlivec, ale aj celé organizované skupiny, ktoré dokážu napáchať obrovské škody a zabiť tisíce nevinných ľudí. Podobné udalosti sa dejú v posledných rokoch čoraz častejšie, a tak musí každá krajina dbať na svoju bezpečnosť a ochranu obyvateľov.

Reakciou na terorizmus bolo vypnutie sociálnych sietí

Posledným teroristickým činom vo svete sa stala séria výbuchov bômb v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke, kde prišli o život stovky ľudí a ďalšie stovky skončili s vážnymi zraneniami. To všetko sa udialo počas Veľkonočných sviatkov. K útokom sa neskôr prihlásil Islamský štát, informoval The Guardian.

V dôsledku týchto udalostí sa na sociálnych sieťach začali informácie šíriť bleskovou rýchlosťou, avšak mnohé zverejnené príspevky neboli pravdivé. Šírenie dezinformácií a nenávistných prejavov v čase teroristických útokov teda predstavuje ďalšiu vážnu hrozbu, ktorej sa Srí Lanka chcela vyhnúť vlastným spôsobom a vypla sociálne siete, informoval TechCrunch. Obyvatelia tak stratili na čas prístup k Facebooku, Instagramu, YouTube, WhatsApp či Viberu, a to až do skončenia vyšetrovania útokov.

Zobraziť celú galériu (2)
TASR/AP Photo/Eranga Jayawardena

Nenechaj si ujsť
Kontroverzné skupiny na Slovensku: Extrémistov a konšpirátorov Facebook výrazne obmedzí

Takto chce krajina zabrániť, aby sa na sociálnych sieťach začali objavovať rôzne pochybné príspevky, ktoré by mohli vyústiť do ďalších nepredvídaných udalostí. Mnohí kritici označujú toto rozhodnutie za nesprávne a podľa The Verge môže blokovanie sociálnych sietí otvoriť dvere k online cenzúre. Čo by sa však dialo, ak by sa takéto útoky odohrali aj na Slovensku?

Slovensko je na podobné situácie pripravené

Podľa správ Ministerstva vnútra boli európske krajiny nútené prijať rámcové rozhodnutie o boji proti terorizmu, ktoré definuje teroristické činy a prístup k takýmto útokom. Naša krajina si pre predošlé roky 2015 až 2018 pripravila aj Národný akčný plán boja proti terorizmu, ktorý vychádza z dôležitých európskych dokumentov a predpisov. Slovensko má teda stanovené postupy ako v prípade teroristického útoku reagovať a postupovať.

Zobraziť celú galériu (2)
Polícia Slovenskej republiky/Facebook

„Po sérii teroristických útokov v Paríži v roku 2015 prijala Národná rada SR legislatívne a bezpečnostné zložky logistické opatrenia umožňujúce Slovenskej republike efektívne čeliť teroristickým hrozbám. Postup slovenských orgánov činných v trestnom konaní v súvislosti s vysokoprofilovými incidentmi je súčasťou taktiky, ktorú nie je možné zverejniť,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa PZ, mjr. Ing. Denisa Baloghová.

Nie je teda jasné, či by sa Slovensko v prípade terorizmu uchýlilo aj k vypnutiu sociálnych sietí. Takýto krok však môže znamenať pre mnohých ľudí prerušenie kontaktu, ktorý je v časoch ohrozenia veľmi dôležitý. Práve Facebook a ďalšie siete sú dnes jedným z najpopulárnejších spôsobov komunikácie, ktorý postavil do úzadia aj klasické telefonovanie a SMS správy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú