Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) chce nakúpiť dvadsať nových elektrických vlakov za 169,5 milióna eur. Národný vlakový osobný dopravca najprv plánuje získať deväť vlakov a v následnej opcii ďalších jedenásť, pričom jazdiť majú v regionálnej doprave na východe Slovenska. Podľa portálu NašaDoprava.sk z vyhlásenej verejnej súťaže vyplýva, že ZSSK plánuje na to využiť peniaze Európskej únie v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

Lehota na predkladanie a otváranie ponúk v súťaži je 18. decembra 2020, platiť musia minimálne do 30. júna 2021. Uspeje uchádzač, ktorý splní podmienky účasti a predloží ekonomicky najvýhodnejšiu ponuku, a to na základe viacerých kritérií. Podmienkou financovania projektu z európskych zdrojov je, aby bol zrealizovaný do konca roka 2023. Predpokladaná lehota na dodanie vlakov je 32 mesiacov.

„Predmetom zákazky je nákup dvojsystémových elektrických jednotiek na rýchlosť 160 kilometrov za hodinu, s rozchodom 1 435 milimetrov, s minimálnou obsaditeľnosťou tristo miest na sedenie. Elektrická jednotka musí umožňovať viacnásobné riadenie minimálne dvoch elektrických jednotiek,“ oznámili železničiari v podmienkach súťaže.

O víťazovi tendra rozhodne elektronická aukcia. ZSSK vyžaduje zábezpeku ponuky vo výške 500-tisíc eur. Uchádzač predloženým zoznamom dodávok musí preukázať, že v predchádzajúcich piatich rokoch dodal minimálne sedem kusov dvojsystémových elektrických jednotiek. Verejné obstarávanie pre ZSSK zabezpečuje spoločnosť Process Management.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom