Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V správe sa nachádzajú materiály SITA aj TASR.

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach sa neskončilo. Analytička 365.bank Jana Glasová očakáva, že ceny pohonných látok na našich pumpách by sa mohli v ďalšom týždni opäť zvýšiť. Ako vždy, je za tým hlavne vývoj svetových cien ropy. „Úvodné týždne nového roka so sebou priniesli zvýšenie cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach. Odráža to vývoj na ropnom trhu, kde v posledných troch týždňoch ceny ropy Brent vzrástli z 80 amerických dolárov smerom k úrovni 89 dolárov za barel,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

O tom, že ceny benzínu a nafty prestanú klesať, sme informovali pred dvomi týždňami v samostatnej správe.

Ceny benzínu na našich pumpách ostatných desať týždňov minulého roka klesali. Od začiatku tohto roka sa ale ceny benzínu viac-menej zvyšujú. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR v treťom týždni tohto roka motoristi zaznamenali výraznejší nárast cien benzínov na našich pumpách.

Liter 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň opäť vyšplhal nad hranicu 1,5 eura a predával sa za priemernú cenu 1,519 eura. V týždňovom porovnaní tak jeho cena vzrástla o rovné dve percentá. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,715 eura, jeho cena sa zvýšila o 2,3 %. Zlacnela len nafta, a to o 0,6 % na priemernú úroveň 1,607 eura za liter.

Obnovil sa dôležitý dopyt

V medziročnom porovnaní je benzín na podobných úrovniach ako vlani v takomto období, respektíve je mierne drahší, o 1,3 %. Stále je ale medziročne výrazne drahšia nafta, ktorej cena je až o približne 15 % vyššia ako vlani.

Ceny ropy Brent počas ostatných troch týždňov rastú. Z úrovne necelých 80 dolárov za barel sa dostali až smerom k úrovni 89 dolárov za barel. V úvode tohto týždňa sa ceny ropy nachádzali nad 88-dolárovou hranicou a postupne mierne klesli k hladine 86 dolárov za barel. Následne však opäť vzrástli a v závere týždňa sa znova obchodovali nad 88-dolárovou hladinou.

Freepik (Úprava redakcie)

Pod aktuálne zvyšovanie cien na ropnom trhu sa podľa analytičky naďalej podpisujú predovšetkým očakávania súvisiace s oživením čínskeho dopytu po rope a pohonných látkach. „Očakáva sa totiž oživenie čínskej ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení. Čína je pritom najväčším svetovým dovozcom ropy, dopyt v tejto krajine preto významne ovplyvňuje ceny na svetovom trhu. Na druhej strane, smerom nadol ropu tlačia obavy z prípadnej recesie v EÚ aj v USA,“ konštatovala Glasová.

Výrobcovia benzínu a nafty majú problém

Takzvaný solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií, ktorý Národná rada (NR) SR schválila v závere minulého roka, by sa mohol zvýšiť z 55 % zisku na 70 %. Informovali sme o tom v samostatnej správe.

Zároveň by mal platiť nielen za zdaňovacie obdobie minulého roka, ale aj v tomto roku. Vyplýva to z návrhu novely zákona o solidárnom príspevku z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií, ktorý predložili do parlamentu koaliční poslanci za hnutie OĽANO.

Mimoriadne zdanenie sa dotkne najmä bratislavskej rafinérie Slovnaft a podľa poslancov je cieľom návrhu „navrátiť úpravu zdaňovacieho obdobia a výšku sadzby príspevku podľa pôvodného vládneho návrhu tohto zákona“. Zákon schválil parlament 22. decembra 2022 so zmenami, ktoré vyplynuli z rokovaní výborov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú