Zamestnanci Huawei počas uplynulého desaťročia spolupracovali na minimálne 10 výskumných projektoch s personálom čínskych ozbrojených síl. O tomto zistení informuje tlačová agentúra TASR s odvolaním sa na agentúru Bloomberg.

Čínska spoločnosť uviedla, že si toho nie je vedomá. Zamestnanci Huawei spolupracovali s členmi rôznych orgánov Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády (PLA) na projektoch zahŕňajúcich umelú inteligenciu pre rádiovú komunikáciu. „Huawei si nie je vedomý toho, že jeho zamestnanci zverejňujú výskumné práce,“ povedal hovorca spoločnosti Huawei Joe Kelly. „Huawei iba vyvíja a vyrába telekomunikačné produkty, ktoré sú v súlade s civilnými normami na celom svete a neprispôsobuje produkty výskumu a vývoja pre armádu,“ dodal.

Bloomberg v tejto súvislosti napísal, že výskumné projekty Huawei sú súčasťou niekoľkých zverejnených štúdií. Tie boli publikované v periodikách a online výskumných databázach, ktoré používajú najmä čínski akademici a odborníci z priemyslu.

Huawei už viac ako rok čelí obvineniam, že jeho produkty predstavujú bezpečnostnú hrozbu a podľa USA sú v jeho zariadeniach „zadné vrátka“, ktoré by mohli vláde v Číne umožniť špehovať užívateľov, čo však spoločnosť popiera.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú