V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ruský ropný export z tichomorského prístavu Kozmino ostáva stabilný aj napriek novým sankciám zo strany Spojených štátov. Napriek snahám Washingtonu obmedziť dodávky ruskej ropy na svetové trhy sa odosielateľom a obchodníkom darí udržiavať export v pohybe prostredníctvom nových plavidiel a alternatívnych obchodných kanálov.

Začiatkom januára USA zaviedli sankcie zamerané na obchodníkov, poisťovateľov a flotilu 183 lodí, ktoré pomáhali Rusku vyvážať ropu obchádzaním medzinárodných obmedzení. Napriek týmto opatreniam analýza údajov o sledovaní lodí od spoločnosti Kplerz ukázala, že medzi 30. januárom a 16. februárom žiadny zo 16 tankerov, ktoré nakladali ropu v prístave Kozmino pri Vladivostoku, nefiguroval na americkom sankčnom zozname.

Ruská ropa smeruje prevažne do Číny

Obchodníci s ropou pozorne sledujú schopnosť Ruska dodávať ropu na svetové trhy, pričom rastú špekulácie o možnom zmiernení sankcií v dôsledku rokovaní medzi USA a Ruskom v Saudskej Arábii. Vývoz ruskej ropy tak zostáva odolný aj v prostredí zvýšenej regulácie. Podobnú schopnosť obchádzať sankcie preukázal aj Irán, ktorý čelí dlhodobým obmedzeniam zo strany USA.

Nové plavidlá, ktoré sa podieľajú na preprave ruskej ropy, sa často plavia pod tzv. vyhovujúcimi vlajkami, vrátane Panamy, Cookových ostrovov, Sierry Leone a Džibutska. Zásielky smerujú prevažne do Číny, pričom väčšinu lodí vlastnia spoločnosti registrované v Šanghaji, Hongkongu a na Seychelách, uvádzajú údaje zo systému Equasis.

ropa, rara, ropovod
TASR

Ceny prepravy sa po sankciách menili

Sankcie USA spôsobili krátkodobý nárast nákladov na prepravu ruskej ropy. Ceny za lodnú prepravu z Kozmina do Ázie po zavedení nových obmedzení najskôr prudko vzrástli, no následne klesli. V súčasnosti prepravná sadzba na trase do Číny dosahuje približne 5 miliónov USD za troj- až päťdňovú plavbu, čo je výrazne viac ako pred sankciami, keď preprava stála len 1,5 milióna USD. Napriek tomu je aktuálna cena nižšia ako nedávne maximá, čo naznačuje určitú stabilizáciu trhu.

Ruský ropný priemysel tak zatiaľ dokáže odolávať sankciám, pričom sa spolieha na alternatívne logistické trasy a partnerov v Ázii, najmä v Číne. Ako sa však bude situácia vyvíjať v najbližších mesiacoch, bude závisieť od ďalších politických rozhodnutí a reakcie globálneho ropného trhu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP