V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spojené štáty americké ohlásili nové opatrenia, ktoré majú ďalej sprísniť kontrolu vývozu pokročilých polovodičov. Chcú zabrániť tomu, aby skončili v Číne. Tento krok nadväzuje na už existujúce obmedzenia a je súčasťou širšej snahy obmedziť technologický prístup Číny k vyspelým polovodičovým technológiám, najmä pre obavy z ich možného vojenského využitia.

Nové opatrenia prichádzajú len niekoľko dní po tom, čo administratíva prezidenta Joea Bidena predstavila nové reštrikcie zamerané na čipy pre umelú inteligenciu (AI). Tieto čipy patria medzi najpokročilejšie komponenty v elektronike a predstavujú kritickú časť nielen priemyselných a spotrebiteľských technológií, ale aj vojenských systémov.

Kontrola čipov 

Washington sa dlhodobo snaží zabrániť Pekingu v získavaní týchto technológií. Jedným z dôvodov je ich potenciálne využitie v moderných vojenských zariadeniach alebo pri sledovacích systémoch. „Tieto pravidlá posilňujú naše kontroly, aby sme zabezpečili, že Čína a ďalší, ktorí sa snažia obchádzať naše zákony a podkopávať národnú bezpečnosť USA, zlyhajú,“ vyhlásila americká ministerka obchodu Gina Raimondová.

V posledných rokoch USA zintenzívnili svoje snahy o obmedzenie vývozu polovodičov, pričom sa zaviedli prísne pravidlá na kontrolu technológií určených pre umelú inteligenciu a ďalšie pokročilé systémy. Existujú však obavy, že napriek týmto opatreniam dochádza k obchádzaniu kontrol zo strany niektorých subjektov.

Unsplash

Exportné obmedzenia

V stredu Bidenova administratíva pridala na tzv. čiernu listinu obchodných partnerov celkom 16 subjektov, s ktorými je zakázané obchodovať. Medzi tieto spoločnosti patrí aj čínska firma Sophgo, ktorá nelegálne integrovala čip vyrobený taiwanskou spoločnosťou TSMC do procesorov Huawei určených pre umelú inteligenciu.

Tento krok demonštruje, že Washington si všíma praktiky čínskych firiem, ktoré hľadajú spôsoby, ako získať moderné čipy, napríklad prostredníctvom dodávateľských reťazcov mimo USA.

Zaradenie spoločností na čiernu listinu znamená, že americké firmy musia požiadať o povolenie na obchodovanie s týmito subjektmi. Pravdepodobnosť získania tohto povolenia je veľmi nízka. Sprísnenie kontrol vývozu polovodičov je len jedným z mnohých opatrení Bidenovej administratívy zameraných na obmedzenie čínskej technologickej dominancie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP