Holandský súd v stredu uviedol, že vlastníci automobilov vyrobených spoločnosťou Volkswagen Group (VW) s nelegálnym softvérom, ktorý pri testoch dieselových motorov umožnil maskovať skutočné emisie dusíka, majú nárok na kompenzáciu.

Podľa okresného súdu v Amsterdame majitelia, ktorí si pred vypuknutím škandálu kúpili nové vozidlá Volkswagen, Audi, Seat a Škoda s nelegálnym softvérom, majú dostať odškodné 3000 eur, zatiaľ čo majitelia ojazdených automobilov by mali dostať 1500 eur.

Rozhodnutie o kompenzáciách v rámci hromadnej žaloby, proti ktorému sa nemecká automobilka stále môže odvolať, sa týka zhruba 150.000 automobilov predaných dílermi, uviedol súd.

Verdikt v Holandsku je najnovším z radu odškodnení a pokút pre spoločnosť Volkswagen, ktorá sa v roku 2015 pod tlakom dôkazov priznala, že používa podvodný softvér, aby jej dieselové motory vyzerali ekologickejšie. Od prepuknutia škandálu už nemecký koncern zaplatil za pokuty, opravy, kompenzácie a právne náklady viac ako 32 miliárd eur.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP