Vedci zo Šantungskej univerzity v Číne vyvinuli prototyp nového zariadenia pre mimotelovú membránovú oxygenáciu (ECMO), ktorú potrebujú pacienti s ochorením COVID-19 v najvážnejšom stave. Za vznikom zariadenia stojí tím vedený profesorkou Liou Šu-čchin z Centra technického výskumu magnetickej levitácie.

Cieľom vedcov je pomôcť zachrániť viac životov pacientov vo vážnom stave, ktorí potrebujú ECMO. ECMO sa používa na udržanie života pacientov s akútnym alebo závažným zlyhaním srdca a pľúc. V podstate funguje tak, že prečerpáva krv pacienta zo žíl s pomocou pumpy, okysličuje ju, zatiaľ čo cez takzvané umelé pľúca vypúšťa oxid uhličitý a potom znova pumpuje krv späť do tela pacienta.

Technológia nemá liečivé účinky na nákazu novým koronavírusom, no poskytuje podporu pacientom vo vážnom stave, tým že uľavuje pľúcam napadnutým ochorením. Šestnásťčlenný tím vedcov z viacerých odborov vyvinul svoj prototyp zariadenia pre ECMO s použitím technológie maglev. Výskumníci dosiaľ vykonali viacero testov, vrátane s krvou zvierat, a podarilo sa im dosiahnuť, že zariadenie fungovalo nepretržite 15 dní bez zlyhania. Vedci predpokladajú, že ich zariadenie zníži náklady na ECMO o tretinu.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú