Taliansko začne čoskoro vyžadovať pri vstupe do posilňovní, múzeí, kín, vnútorných priestorov reštaurácií a ďalších zariadení potvrdenia o zdravotnom stave. Vláda premiéra Maria Draghiho vo štvrtok v súvislosti s prudkým nárastom prípadov ochorenia COVID-19 v krajine schválila uznesenie nariaďujúce od 6. augusta používanie takzvaných „zelených“ preukazov.

Na to, aby mal naň človek oprávnenie, musí preukázať, že počas uplynulých deviatich mesiacov dostal aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu, že sa v uplynulých šiestich mesiacoch zotavil z ochorenia COVID-19 alebo mal počas predchádzajúcich 48 hodín negatívny test.

Preukazy budú podľa úradov, okrem iného, potrebné, ak budú chcieť ľudia jesť vnútri reštaurácie alebo vojsť do kaviarne, na účasť na športových podujatiach, mestských jarmokoch alebo konferenciách, na vstup do kasín, herní binga alebo bazénov.

Potvrdenia sú podľa Draghiho potrebné na to, aby v krajine „udržali otvorenú ekonomickú aktivitu“ a ľuďom umožnia užiť si zábavu s „uistením, že nebudú vedľa nákazlivých ľudí“.

Podľa ministra zdravotníctva Roberta Speranzu si už „green pass“ v Taliansku stiahlo asi 40 miliónov ľudí. Zároveň poznamenal, že potvrdenie je už v súčasnosti vyžadované pri účasti na svadbách a návšteve klientov opatrovateľských domovov.

V Taliansku už dostala obe dávky vakcíny viac ako polovica ľudí nad 12 rokov a ďalších niekoľko miliónov má aspoň prvú dávku. Počet nových prípadov nákazy napriek tomu v krajine opäť stúpa, no vďaka očkovaniu sa podľa Draghiho výrazne znížil tlak na nemocnice.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP