V Salvádore sa od utorka (7. 9.) stane bitcoin oficiálnym platidlom. Stredoamerická krajina je prvým štátom na svete, ktorý urobil tento krok.

Príslušný zákon schválil salvádorský parlament pred tromi mesiacmi a v utorok vstúpi do platnosti. Počíta s tým, že každý obchodník, ktorý je na to technicky vybavený, musí bitcoin akceptovať ako platidlo. Salvádorčania takisto budú môcť v najznámejšej kryptomene platiť dane.

Výmenný kurz bitcoinu k doláru, ktorý je v Salvádore od roku 2001 oficiálnym platidlom namiesto domácej meny, sa bude voľne stanovovať na trhu. Prezident Nayib Bukele uviedol, že každý, kto si stiahne digitálnu peňaženku, dostane štartovací kredit vo výške 30 USD (okolo 25 eur).

Podľa augustového celoštátneho prieskumu Universidad Centroamericana (UCA) medzi takmer 1300 respondentmi bitcoinový zákon odmieta až 70 % Salvádorčanov. Približne rovnaké percento malo len hmlisté predstavy o bitcoine, pričom len 4,8 % ho korektne definovalo ako kryptomenu.

Freepik (úprava redakcie)

Spolu s oznámením o rozdávaní bitcoinu v krajine americká spoločnosť Athena prevádzkujúca bitcoinové bankomaty uviedla, že má v úmysle dodať Salvádoru až 1000 bitcoinových bankomatov, pričom toto číslo prezident krajiny navýšil na 1500. Svetová banka (WB) však odmietla žiadosť Salvádoru o pomoc s implementáciou bitcoinu ako zákonného platidla.

Zrovnoprávnenie“ bitcoinu s americkým dolárom, ktorý je v Salvádore oficiálnou menou, si však našlo aj svojich odporcov. Steve Hanke z  Univerzity Johnsa Hopkinsa tvrdí, že majetní držitelia bitcoinov z oblastí ako Rusko a Čína by sa teraz mohli zamerať na Salvádor s cieľom previesť svoje veľké podiely v kryptomene na doláre, čo by podľa Hankeho dokázalo „vyčerpať“ zásoby doláru v krajine.

„Bitcoin má potenciál na úplné zrútenie ekonomiky Salvádoru, pretože keďže krajina nemá domácu menu, všetky doláre v Salvádore by bolo možné vysať a v krajine by neboli peniaze,“ uviedol Hanke. 

Ďalšie články:

Zdroj: TASR, FonTech.sk

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP