Spojené štáty ešte pred zrútením špičkového dronu MQ-9 Reaper do Čierneho mora na diaľku vymazali jeho citlivý softvér. Zabránili tým, aby sa v prípade získania trosiek Rusko dostalo k tajným informáciám. V stredu o tom informuje TASR podľa portálu americkej televízie CNN.

Rusko ho chce vyloviť z vody

Kolízia amerického dronu s ruskou stíhačkou Su-27 nastala v utorok ráno krátko po 7:00 h. Dve ruské stíhačky vypustili pred dronom palivo a následne jedna z nich do neho narazila a poškodila mu vrtuľu. To donútilo americkú armádu nasmerovať dron do mora, pretože bol neovládateľný.

Tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev v stredu oznámil, že Rusko sa pokúsi vyloviť vrak dronu. Patrušev je bývalý šéf Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), nástupkyne sovietskej KGB.

USA nemajú v Čiernom mori žiadne vojenské lode, uviedol ich predstaviteľ. Preto by boli akékoľvek pokusy o vytiahnutie dronu mimoriadne ťažké a časovo náročné.

Majú za sebou mnoho

V porovnaní so svojim predchodcom je MQ-9 Reaper o niečo väčší, ťažší a zároveň výkonnejší. Prázdny dosahuje hmotnosť 2 223 kg a unesie, pričom zvláda uniesť až 1 700 kg munície a je schopný dosiahnuť rýchlosť na úrovni 440 km/h.

Nič užitočné nezíska

Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že USA podnikli kroky na ochranu svojho „majetku“. „Samozrejme, nechceme, aby niekto okrem nás naň siahal rukami,“ zdôraznil Kirby.

US Air Force

Plne naložený sa udrží dron MQ-9 vo vzduchu po dobu 14 hodín a obrovskou výhodou je, okrem iného, bezpečnosť posádky. Reaper ovládajú dvaja členovia armády zo zeme, z bezpečia armádnej základne alebo stanoviska a nie sú tak vystavovaný priamej hrozbe v kokpite, ako je tomu v prípade bojových stíhačiek.

K zrážke dronu so stíhačkou došlo približne 73 kilometrov juhozápadne od Krymského polostrova, ktorý Rusko okupuje od roku 2014, uviedol predstaviteľ USA. Dron ešte klesal ďalej od Rusmi okupovaného územia a dopadol do mora asi 113 kilometrov juhozápadne od Krymu, dodal predstaviteľ citovaný televíziou CNN.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP