Európska komisia (EK) v pondelok vyzvala veľké internetové platformy, aby okamžite začali označovať obsah, ktorý vytvorila umelá inteligencia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Dobrovoľné označovanie textov alebo vizuálov vytvorených algoritmami by malo pomôcť používateľom rozlíšiť ich od obsahu vytvoreného ľuďmi, uviedla podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Možná stopka pre AI dezinformácie

Podľa Jourovej sú softvéry „schopné v priebehu niekoľkých sekúnd vytvárať zložitý, zdanlivo dobre stvárnený obsah a vizuály“, generovať obrázky vymyslených udalostí alebo napodobňovať hlas človeka. „Nové technológie prinášajú nové výzvy v boji proti dezinformáciám,“ povedala eurokomisárka.

Internetové platformy majú podľa nej „zaviesť technológiu na rozpoznanie takéhoto obsahu a jasne ho označiť používateľom“. Dodala, že od výkonného riaditeľa spoločnosti Google Sundara Pichaia sa dozvedela, že technológia na detekciu a označovanie obsahu generovaného umelou inteligenciou už bola vyvinutá.

Jourová uviedla, že s označovaním obsahu by sa malo začať okamžite a na dobrovoľnej báze ho majú zaviesť spoločnosti, ktoré sú signatármi Kódexu postupov EÚ proti šíreniu dezinformácií. Kódex podpísalo 44 firiem vrátane technologických gigantov ako Google, Meta, Microsoft a TikTok. Twitter v máji od kódexu odstúpil.

„Hlavnou úlohou je chrániť slobodu slova. Pokiaľ ide o produkciu umelej inteligencie, nie je žiadne právo na to, aby stroje mali slobodu prejavu. Chceme na tom ďalej pracovať v rámci nášho kódexu,“ odkázala Jourová.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP