V tomto texte boli použité materiály TASR a SITA.

Aktualizované 11. 8. 2024: 

Viac ako 57 miliónov tureckých používateľov Instagramu si môže opäť vydýchnuť. Obľúbená sociálna sieť je po týždňovom zákaze znova prístupná v krajine. Správu o obnovení prístupu oznámil turecký minister obrany a infraštruktúry Abdulkadir Uraloğlu prostredníctvom platformy X.

„Pri rozhovoroch s predstaviteľmi Instagramu sme boli uistení, že naše požiadavky budú splnené, najmä tie, ktoré sa týkajú trestnej činnosti, a dostali sme prísľub, že budeme spolupracovať na spôsobe cenzurovania používateľov,“ uviedol minister. Platforma podľa neho zabezpečí „súlad s tureckým právom a v prípadoch pouršenia zákona dôjde k rýchlemu a účinnému zásahu“.

Súčasťou dohody je aj prísľub platformy zakázať účty „teroristických“ organizácií a odstrániť obsah s nimi spojený. Uraloğlu konkrétne spomenul PKK, PYD a hnutie Fethullaha Gülena.

Dôvody pôvodného zákazu zostali nejasné. Vláda spočiatku neposkytla konkrétne vysvetlenie, keď 2. augusta platformu zablokovala. Neskôr však uviedla, že dôvodom bolo nedodržiavanie zákonov zo strany Instagramu.

Pôvodný článok:

Turci prišli o možnosť dostať sa na sociálnu sieť Instagram. Turecká vláda zablokoval prístup na jednu z najpopulárnejších platforiem bez udania dôvodu a na neurčito. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Už v stredu riaditeľ komunikačného odboru kancelárie tureckého prezidenta Fehrettina Altuna kritizoval Instagram z cenzúry. Ide o príspevky spojené so smrťou lídra hnutia Hamas, ktorého stúpenci označovali za „mučeníka“. Ten zahynul v stredu pri útoku v Iráne. Za svojho života  bol blízkym spojencom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

   „Je to veľmi jasný a očividný pokus o cenzúru,“ povedal Altun na sieti X a dodal, že Instagram pri svojom zásahu neuviedol žiadne porušenie pravidiel. Meta sa k zákazu ani k Altunovým komentárom bezprostredne nevyjadrila, informuje Reuters.

O prístup na obľúbenú sociálnu sieť prišlo viac než 50 miliónov používateľov Instagramu, pričom samotná populácia Turecka je 85 miliónov obyvateľov. Medzi nimi aj stovky až tisíce používateľov, ktorých Instagram živý a zarába peniaze. O Threads prišlo Turecko už v apríli, kedy sa Meta dočasne z krajiny stiahla.

Nie je to prvý raz čo Turecko blokuje prístup na známu platformu. Stalo sa tak pri kauze s Wikipediou, ktorá nešla od roku 2017 do 2020. Dôvodom boli články, v ktorých sa uvádzalo prepojenie medzi prezidentským úradom a extrémizmom. Erdoganova vláda je spájaná s útokmi na občiansku slobodu kvôli množstvu online informácií, ktoré sa stali nedostupnými.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP