V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Ukrajina je pripravená otvoriť svoju infraštruktúru na prepravu azerbajdžanského zemného plynu do Európy a tým zmierniť energetickú krízu v regióne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to oznámil na tlačovej konferencii v Kyjeve po stretnutí s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, informuje Politico.eu.

„Môžeme využiť našu plynovodnú infraštruktúru, ak krajiny v Európe potrebujú zemný plyn. Ale nie ruský plyn,“ vyhlásil Zelenskyj. Ukrajinský prezident tiež dodal, že táto iniciatíva by mohla pomôcť krajinám ako Slovensko, ktoré bolo tradične závislé od ruského plynu prepravovaného cez ukrajinské plynovody.

Stretnutie s moldavskou prezidentkou a problémy v Podnestersku

Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu sa zastavil začiatkom januára 2025 po rozhodnutí Kyjeva nepredĺžiť zmluvu o preprave plynu, ktorá vypršala na konci roka 2024. Tento krok viedol k ostrým reakciám zo strany Slovenska a Maďarska, ktoré patrili medzi najväčších odberateľov ruského plynu cez Ukrajinu.

Zelenskyj počas tlačovej konferencie rokoval aj s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou o riešení energetickej krízy v Podnestersku, kde zastavenie tranzitu plynu ešte viac zhoršilo už aj tak komplikovanú situáciu.

Zelenskyj zdôraznil, že Ukrajina odmieta, aby z prepravy plynu profitovalo Rusko, ale zároveň ponúka alternatívu, ktorá by umožnila zisk Azerbajdžanu. „Necháme Azerbajdžancov zarobiť? S radosťou. Pomôžeme Slovákom? S radosťou. Môžeme to urobiť rýchlo,“ uviedol. Podľa prezidenta je Ukrajina pripravená rýchlo uzavrieť potrebné zmluvy na realizáciu tranzitu azerbajdžanského plynu cez svoje územie.

TASR/Milan Kapusta

Pochybnosti expertov

Napriek odhodlaniu Ukrajiny sú však experti skeptickí, či Azerbajdžan dokáže poskytnúť dostatočné objemy plynu na pokrytie potrieb európskeho trhu.

Azerbajdžanský predstaviteľ už v minulosti uviedol, že jeho krajina zvažuje rôzne možnosti na prevzatie časti kontraktov na tranzit plynu cez Ukrajinu. Napriek tomu aktuálne kapacity azerbajdžanských plynovodov, ako je napríklad plynovod TANAP (Transanatolský plynovod), by nemuseli stačiť na významné navýšenie dodávok.

Koniec tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu predstavuje ďalšiu významnú výzvu pre energetickú situáciu v Európskej únii. Predovšetkým krajiny ako Slovensko, ktoré bolo na tento plyn dlhodobo odkázané, musia hľadať alternatívne zdroje. Aj keď možnosť dodávok azerbajdžanského plynu môže zmierniť časť problémov, otázna zostáva logistika a technické kapacity existujúcich infraštruktúr na prepravu plynu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú