Japonská automobilka Toyota vyrobila v minulom obchodnom roku rekordných viac než 9,1 milióna áut, čím prekonala svoj cieľ, ktorý však postupne redukovala. Spoločnosť navyše upozornila, že stále pociťuje problémy v dôsledku dlhodobého globálneho nedostatku čipov, pričom je ťažké predvídať vplyv tohto faktora v ďalšom období. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Toyota vo štvrtok oznámila, že za obchodný rok 2022/2023, ktorý sa skončil v marci, vyrobila 9,13 milióna vozidiel. Tesne tak prekonala svoj cieľ na úrovni 9,1 milióna áut, cieľ však oproti pôvodnému dvakrát zredukovala. Na začiatku minulého obchodného roka plánovala Toyota vyrobiť za daný rok 9,7 milióna vozidiel. Na porovnanie, v obchodnom roku 2021/2022 dosiahla produkcia firmy 8,57 milióna áut.

Aj v prípade predaja zaznamenala Toyota rekord. Za rok 2022/2023 predala 9,61 milióna áut, zatiaľ čo v predchádzajúcom obchodnom roku to bolo 9,51 milióna vozidiel. Ciele na tento obchodný rok automobilka nezverejnila, ani v prípade produkcie, ani v prípade predaja.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú