Elektronické sčítanie obyvateľov domov a bytov už úspešne absolvovalo 47 percent obyvateľov Slovenska. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa ŠÚ SR pre sčítanie Jasmína Stauder. Počet sčítaných obyvateľov je aktuálne takmer 2 640 000.

Sčítací formulár v Bratislavskom kraji vyplnilo viac ako 51 percent obyvateľov a tento kraj vedie v podiele sčítaných. Na druhom mieste je Žilinský kraj s takmer 50 percentami, nasledujú Trenčiansky kraj (49,5 percenta), Trnavský kraj (49 percent), Nitriansky kraj (47 percent), Prešovský kraj (45 percent), Banskobystrický kraj (44 percent) a Košický kraj (41 percent).

V rebríčku krajských miest vedie Trnava s viac ako 51 percentami sčítaných obyvateľov. Trenčín má 51 percent, Banská Bystrica takmer 51 percent, Prešov takmer 50 percent sčítaných. V Žiline a Nitre sa na sčítaní zúčastnilo viac ako 49 percent obyvateľov. V Košiciach zatiaľ vyplnilo formulár 42 percent ľudí.

Sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Zúčastniť sa na ňom musí každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať deti je povinný rodič alebo zákonný zástupca. V prípade nesplnenia tejto povinnosti môže byť obyvateľovi udelená pokuta od 25 do 250 eur.

Ďalšie články:

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú