Súťaž Technická myšlienka roka na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) vyhral študent strednej školy Milan Babuljak s projektom CityApka. TASR o tom informovala Adriana Valentovičová z UNIZA.

Víťazný projekt zlepšuje kvalitu života v mestách prostredníctvom inteligentných technológií. „Aplikácia dovoľuje obyvateľom nahlásiť rôzne problémy a mestskej správe vydávať oznámenia. Súčasťou projektu je aj hardvérová časť zameraná na meranie počasia a komunikácia pomocou LoRaWan siete,“ priblížila Valentovičová. Dodala, že autor projektu je zo Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste.

Na druhom mieste sa umiestnil študent Vratko Hajducík zo Strednej priemyselnej školy informačných technológií Ignáca Gessaya v Tvrdošíne. „Jeho projekt Smart hodiniek v sebe spája žiakmi často využívané funkcie, ako sú rozvrh hodín, čas do konca hodiny, miesto učebne, úložisko pre heslá a ďalšie doplnkové funkcie,“ vysvetlila Valentovičová.

Tretí sa umiestnil projekt z oblasti mechatroniky s názvom Gravírovač. Navrhli ho študenti Martin Tóth a Martin Gizela zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach spolu s riadiacou aplikáciou. „Gravírovač je riadený Arduinom a výkon laseru umožňuje gravírovať do rôznych materiálov ako napríklad drevo a koža,“ povedala Valentovičová.

Študenti Pavol Hodás a Martin Krause zo Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste získali ocenenie Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT) za projekt Queasy. Ide o webovú aplikáciu zameranú pre učiteľov, žiakov a iných používateľov, ktorí si chcú preskúšať znalosti z učiva strednej školy.

FEIT UNIZA ponúkla súťažiacim stredoškolákom technickú podporu a mentoring z akademického i priemyselného prostredia. Študentov, ktorí sa umiestnili do tretieho miesta, prijme fakulta bez prijímacích skúšok. Do finálového kola 14. ročníka súťaže postúpilo 17 najlepších projektov z celého Slovenska.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú