Automobilka Stellantis chce v areáli v Trnave postaviť kotolňu na spaľovanie biomasy, ktorou si bude vykurovať svoj výrobný závod. V súčasnosti využíva na vykurovanie vlastnú plynovú kotolňu, nová jej umožní diverzifikovať energetické zdroje.

S výstavbou plánuje začať v prvom kvartáli roku 2025, s prevádzkou o rok neskôr. Celkové predpokladané náklady majú podľa zverejneného zámeru dosiahnuť zhruba 8,2 milióna eur.

Súčasťou kotolne budú dva kotly na biomasu, jeden s výkonom 3 MW, druhý s výkonom 6 MW. Predpokladaná ročná spotreba drevnej biomasy je 19 300 ton, maximálna denná spotreba 100 ton. V zimnej prevádzke, pri maximálnom využití tepelného výkonu kotolne, bude biomasu privážať maximálne päť kamiónov denne.

Počas letnej prevádzky to budú maximálne dva kamióny denne. Biomasa bude pochádzať zo stromov, kríkov a krovín. Môže ísť o kusové drevo, štiepku, zvyšky po ťažbe dreva, hobliny alebo piliny.

„Prevádzkou predmetnej technológie nedôjde k zmene dopravnej infraštruktúry v území, nakoľko je táto pre navrhovaný zámer dostatočná. Navrhované riešenie zodpovedá súčasným technickým možnostiam a vyhovuje kritériám pre moderné environmentálne prevádzky,“ uvádza spoločnosť v zámere, ktorý budú posudzovať príslušné úrady.

Navrhovaná kotolňa na má slúžiť ako hlavný zdroj tepla pre vykurovanie automobilky Stellantis. Z terajšej plynovej by sa stal doplnkový zdroj pre vykrývanie odberových špičiek alebo pri poruche či servisnej odstávke kotolne na biomasu.V novej kotolni vznikne päť nových pracovných miest.

Produkcia trnavského Stellantisu dosiahla v minulom roku 264 702 vozidiel. Rok predtým pritom automobilka vyrobila 312 509 áut. Rok 2024 je pre ňu nábehový, práve v tomto období spúšťa výrobu troch nových modelov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú