Irán vyvinul hypersonickú balistickú strelu, ktorá je schopná obísť všetky systémy protiraketovej obrany. Vo štvrtok to oznámil veliteľ iránskych revolučných gárd generál Amír Alí Hádžízáde. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Hypersonické strely dokážu rovnako ako štandardné balistické strely niesť jadrové hlavice, sú však schopné dosiahnuť päťnásobok rýchlosti zvuku.

Otvorene podporuje Rusko

„Táto hypersonická balistická strela bola vyvinutá na prekonanie protileteckých štítov a bude schopná prekonať všetky systémy protivzdušnej obrany,“ vyhlásil Hádžízáde. Dodal tiež, že vývoj takejto rakety predstavuje „generačný skok v oblasti raketových striel“.

Oznámenie o novej hypersonickej strele prišlo len niekoľko dní po tom, čo Irán oficiálne priznal, že Rusku dodal útočné drony. Uviedol však, že tak urobil ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu a po jej začiatku už Rusku drony neposielal.

Agentúra AFP pripomína, že hypersonické strely dokážu na rozdiel od balistických lietať v nižších vrstvách atmosféry a rýchlejšie dosiahnuť cieľ. Lídrom v oblasti vývoja týchto striel je v súčasnosti Rusko, za ním nasledujú Čína a Spojené štáty. Hypersonické rakety sa tiež dajú ovládať, čo znamená, že sa je ťažšie ich zamerať. Skúšku hypersonickej strely vlani uskutočnila aj Severná Kórea.

Obávajú sa aj experti

Oznámenie Iránu, že vyvinul hypersonickú strelu, zvyšuje aj „obavy“ z jadrového programu krajiny, uviedol vo štvrtok pre agentúru AFP generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi.

DARPA.mil

„Vidíme, že všetky takéto oznámenia zvyšujú obavy, ako aj pozornosť verejnosti voči iránskemu jadrovému programu,“ povedal Grossi, ktorý sa zúčastňuje na klimatickej konferencii OSN (COP27) v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch. Podľa neho to však nemá „akýkoľvek vplyv“ na rokovania o jadrovom programe islamskej republiky.

Veliteľ iránskych revolučných gárd generál Amír Alí Hádžízáde vo štvrtok oznámil, že Teherán vyvinul hypersonickú strelu, ktorá je schopná obísť všetky systémy protiraketovej obrany.

Agentúra AFP pripomína, že hypersonické strely dokážu na rozdiel od balistických lietať v nižších vrstvách atmosféry a rýchlejšie dosiahnuť cieľ. Lídrom v oblasti vývoja týchto striel je v súčasnosti Rusko, za ním nasledujú Čína a Spojené štáty. Hypersonické rakety sa tiež dajú ovládať, čo komplikuje ich zameranie. Skúšku hypersonickej strely vlani uskutočnila aj Severná Kórea.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP