V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spoločnosť Slovnaft plánuje do roku 2030 vybudovať Centrum energetického zhodnotenia odpadu (CEZO). Cieľom nie je len ekologickejšie nakladanie s odpadom, ale aj výroba energie z odpadu, ktorý by inak skončil na skládke.

Ako informovala Barbora Čerňanská, manažérka rozvoja technológií skupiny MOL, do ktorej Slovnaft patrí, nové centrum by malo byť schopné spracovať až 316 000 ton odpadu ročne. Pôjde o komunálny aj priemyselný odpad.

Lokalita mimo obytných zón, odpad len zo Slovenska

Zariadenie má vyrásť v južnej časti areálu Slovnaftu, teda mimo akýchkoľvek obytných oblastí. Podľa predstaviteľky Slovnaftu už je v mieste plánovanej výstavby vybudovaná dostatočná infraštruktúra, ktorá umožní efektívne využitie vyprodukovaného tepla a elektriny priamo v rámci rafinérie.

Zaujímavosťou je, že spoločnosť neplánuje dovážať odpad zo zahraničia, čo je často kritizovaný aspekt podobných projektov. Prioritou je slovenský odpad, najmä z najviac zaťaženého západného Slovenska, kde sa ročne vyprodukuje až 591 kg odpadu na osobu. CEZO by malo výrazne pomôcť Slovensku priblížiť sa k cieľom EÚ v oblasti odpadového hospodárstva. Do roku 2035 má každá členská krajina obmedziť skládkovanie na maximálne desať percent.

Jaroslav Novák/TASR

Slovensko momentálne skládkovaním likviduje významnú časť odpadu, preto by zariadenie mohlo byť kľúčové pre zníženie tohto podielu. Okrem energetického využitia chce Slovnaft v budúcnosti odpad spracovávať aj ako surovinu pre vlastné výrobné procesy – napríklad vo forme recyklovaných plastov alebo alternatívnych palív.

Reakcie verejnosti a garancie zo strany investora

Projekt v minulosti čelil kritike zo strany magistrátu hlavného mesta, ktorý upozornil na nedostatočne špecifikovanú zvozovú oblasť. Zároveň vznikla petícia proti výstavbe s viac ako 2800 podpismi.

Barbora Čerňanská však ubezpečuje, že CEZO nebude mať negatívny dopad na životné prostredie ani zdravie ľudí. Pripomína, že spoločnosť aktuálne absolvuje proces EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) a že boli vypracované rozptylové, zvozové aj dopravné štúdie, ktoré podľa nej preukázali, že projekt je v súlade s environmentálnymi normami.

Centrum CEZO je zatiaľ vo fáze príprav, no jeho výstavba by mohla Slovensku pomôcť efektívne znížiť množstvo skládkovaného odpadu a zároveň poskytnúť alternatívny zdroj energie. Ak pôjde všetko podľa plánu, projekt by mohol byť zásadným krokom k udržateľnejšiemu spracovaniu odpadu, ktorý nebude len ekologicky bezpečný, ale aj energeticky výhodný pre samotný priemysel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP