V správe boli použité materiály TASR.

Vieš o tom, že Slovensko má šancu podieľať sa na jedných z najdôležitejších vedeckých projektov na svete? Reč je o Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN), kde sa odohrávajú experimenty, ktoré nielenže menia svet fyziky, ale aj naše každodenné životy. Peter Pellegrini, prezident SR, počas svojej návštevy CERN-u zdôraznil, že Slovensko by malo túto príležitosť využiť naplno.

Jedna z hlavných tém Pellegriniho prejavu bolo zapojenie slovenských študentov a doktorandov do výskumných projektov CERN-u. Možno ťa to prekvapí, ale práve mladé vedecké talenty zo Slovenska môžu priniesť nové nápady a pohľady na výskum, ktorý prebieha na najvyššej svetovej úrovni. Prezident zdôraznil, že slovenskí vedci by sa mali viac angažovať, keďže CERN ponúka nespočetné možnosti pre rozvoj našej vedeckej komunity.

Možno si o tom nevedel, ale CERN má na svedomí objavy, ktoré používame denne – napríklad World Wide Web alebo dotykovú obrazovku. A tu nejde len o veľké vedecké pokusy, ale aj o praktické technológie, ktoré menia náš svet. Významný presah do medicíny je tiež niečo, čo by nemalo ostať nepovšimnuté. CERN pomohol vytvoriť technológie, ktoré umožňujú lepšiu diagnostiku a liečbu onkologických ochorení.

František Iván/TASR

Slovensko má v CERN-e svoju pozíciu a podľa prezidenta by sme mali túto účasť ešte viac zintenzívniť. Pellegrini zdôraznil, že investície do tejto oblasti sú pre nás výhodné, pretože nám to prináša nielen nové technológie, ale aj príležitosti pre ďalší rozvoj vedy na domácej pôde. Slovensko je jednou z 19 krajín Európskej únie, ktoré sú súčasťou tohto prestížneho projektu. Celkovo je v CERN-e zapojených len 24 krajín sveta, čo nás radí do „exkluzívneho klubu“. A to nie je len o prestíži, ale aj o konkrétnych prínosoch pre nás všetkých.

Ak si študent, doktorand alebo len nadšenec vedy, mal by si vedieť, že práve teraz môže byť tá správna chvíľa, aby si sa zapojil do niečoho veľkého. CERN je miesto, kde môžeš získať skúsenosti, ktoré ťa posunú na úplne novú úroveň a zároveň pomôžu aj Slovensku posilniť svoje miesto na svetovej vedeckej mape.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú