Slovensko bude mať prvý vesmírny inkubátor. V druhej polovici novembra totiž Slovenská vesmírna kancelária, ktorá je v gescii Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), odštartuje projekt prvého slovenského startup inkubátora zameraného na oblasť vesmírnych technológií. Ako informovala agentúra, inkubačné centrá vzniknú paralelne v Košiciach, Žiline a Bratislave. Prepoja startupy a s výskumnými inštitúciami, firmami, akcelerátormi či VC fondami a zahraničnými partnermi.

Tri regionálne centrá poskytnú startupovým tímom s relevantnými projektami možnosť využiť priestory a expertný mentoring regionálnych partnerov Slovenskej vesmírnej kancelárie. Okrem firemného koučingu získajú aj doplnkový online mentoring od úspešný aktérov slovenského startupového ekosystému ako aj podporu a poradenstvo v oblasti financovania projektov prostredníctvom privátnych a verejných zdrojov.

Do prvého vesmírneho inkubátora je možné sa prihlásiť do 7. novembra 2021. Slovenská vesmírna kancelária momentálne hľadá tímy študentov, mladých expertov a startupy s geografickou príslušnosťou a technologickými synergiami. Uvedené firmy a inštitúcie majú záujem o témy akými sú lokalizačné riešenia, telekomunikácie, simulácia komunikácie medzi satelitmi a pozemnými stanicami, či vývoj cubesatu alebo pozemnej stanice.

Slovenská vesmírna kancelária vznikla ako spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu je štátna agentúra Slovenskej republiky, ktorá vznikla v roku 2001 v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. Usiluje sa o príliv investícií, podporuje exportné aktivity slovenských spoločností na globálnom trhu a iniciuje transfer najmodernejších inovatívnych technológií do výrobnej praxe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú