Digitálne COVID preukazy Európskej únie (EÚ) si v aplikáciách zdravotných poisťovní stiahli státisíce ľudí. V čase letných dovoleniek je o preukazy záujem, užívatelia ich môžu mať stále po ruke.

COVID osvedčenie platí vo všetkých krajinách EÚ, ktoré budú uznávať vakcíny schválené Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a dobrovoľne budú môcť akceptovať aj ďalšie preparáty, ako napríklad ruský Sputnik V. Uviedla to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) si za prvé tri týždne od zavedenia tejto novinky stiahli v aplikácii vyše 360-tisíc COVID preukazov EÚ. V niektorých dňoch dosahuje počet nových používateľov aj 10-násobok počtu z obdobia pred sprístupnením COVID preukazov EÚ.

V aplikácii štátnej poisťovne sa zobrazuje aj osvedčenie o prekonaní ochorenia COVID-19, o výsledku PCR testu či antigénového testovania. Od 15. júla je digitálny COVID preukaz EÚ dostupný už aj v operačnom systéme iOS. Poistenci VšZP si môžu mobilnú aplikáciu aktivovať aj pomocou tvárovej biometrie. Potrebný je k tomu len mobil s operačným systémom Android alebo iOS a platný občiansky preukaz.

Zdravotná poisťovňa Dôvera disponuje mobilnou aplikáciou, ktorá je dostupná v Google Play, AppStore a Huawei AppGallery a má viac ako 327-tisíc jedinečných používateľov. Od 1. júla si stiahlo COVID preukaz EÚ takmer 36-tisíc jedinečných používateľov, ide o stiahnutia PDF verzie certifikátu.

V prípade QR kódov poisťovňa zaznamenala takmer 103-tisíc zobrazení unikátnych používateľov. COVID preukazy EÚ sú aktuálne dostupné v AppStore, Huawei AppGallery, aj v Google Play. Zdravotná poisťovňa Union vydáva digitálne COVID preukazy EÚ v papierovej forme na všetkých pobočkách a tiež prostredníctvom svojej mobilnej aplikácie, ktorá je dostupná pre Android a Apple zariadenia.

Hneď v prvom týždni po uvedení CovidPass funkcionality si mobilnú aplikáciu aspoň raz otvorilo trikrát viac klientov Unionu ako počas iného bežného týždňa. Po nasadení novej verzie Mobilnej aplikácie s CovidPassom si aplikáciu v priebehu dvoch týždňov nainštalovalo takmer 10-tisíc nových používateľov. Celkový počet zobrazení, respektíve stiahnutí COVID preukazov EÚ je takmer 45-tisíc, v mobilnej aplikácii viac ako 21-tisíc.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP