Slovenská komora lekárov (SLK) odsudzuje znevažovanie odborníkov na webe, ktorý upozorňuje na mená lekárov vykonávajúcich umelé prerušenie tehotenstva. Je k nim pripojený popis, že ide o „potratárov, ktorí obhajujú zabíjanie nenarodených detí“. Komora vyzvala orgány činné v trestnom konaní (OČTK), aby začali konať. TASR jej stanovisko poskytla manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská.

„Cielené znevažovanie popredných odborníkov za to, že vykonávajú svoje lekárske povolanie v súlade s platnými právnymi predpismi a poskytujú odbornú zdravotnú starostlivosť v rozsahu svojej špecializácie, nemožno prejsť mlčaním. Úvodná ilustrácia a výzva k prenasledovaniu lekárov je totožná so stredovekým honom na čarodejnice. Používanie slova vražda v tejto súvislosti je nielen amorálne, ale je aj v príkrom rozpore s právnou definíciou vraždy,“ uviedla SLK v stanovisku.

Zdôraznila, že extrémne prejavy šíriace nenávisť v spoločnosti, dokonca proti konkrétnym lekárom, nemožno v demokratickej spoločnosti tolerovať. „Niektorí narušení jedinci ich môžu pochopiť ako výzvu konať. V zahraničí to už viedlo k útokom na lekárov s tragickými následkami,“ zdôraznila.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú