Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vo štvrtok spustila registráciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ktorých inštalácia bude podporená v novom projekte Zelená domácnostiam.

„Vytvorenie a naplnenie zoznamu zariadení je prvý krok k tomu, aby domácnosti mohli inštalovať zariadenia čo najskôr. Naším cieľom je procesy v čo najväčšej miere zjednodušiť, preto bude aj registrácia zariadení od 17. augusta prebiehať výlučne elektronicky. Do konca augusta plánujeme zverejniť všeobecné podmienky podpory a v septembri vyzveme zhotoviteľov, aby sa registrovali a podpísali nové zmluvy,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Podporené budú zariadenia, ktoré splnia európske environmentálne kritériá. Zo zverejnených podmienok okrem iného vyplýva, že k žiadosti o registráciu treba predkladať aj potvrdenia výrobcov o predpokladanej životnosti.

„V prípade slnečných kolektorov a fotovoltických panelov bola európskym nariadením stanovená životnosť aspoň 20 rokov, pri veterných turbínach je to 15 rokov a pri tepelných čerpadlách desať rokov,“ priblížila riaditeľka odboru komunikácie SIEA Sylvia Pálková. V novom projekte bude na poukážky pre domácnosti k dispozícii vyše 181 miliónov eur z Programu Slovensko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú