Od začiatku sčítania obyvateľov sa elektronicky sčítalo 78 percent Slovákov, čo predstavuje viac ako 4,4 miliónov ľudí. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) zároveň vyzýva obyvateľov, aby využili posledné dni elektronického sčítania a splnili si svoju zákonnú povinnosť. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa pre sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmína Stauder.

Ako ďalej priblížila, k dnešnému dňu má Banskobystrický kraj 76 percent sčítaných obyvateľov a svojím výsledkom patrí ku krajom pod celoslovenským priemerom. V Bratislavskom kraji dosahuje podiel sčítaných obyvateľov takmer 80 percent. Košický kraj eviduje približne 71 percent sčítaných.

Je to najnižší podiel elektronicky sčítaných obyvateľov v kraji v rámci Slovenska a kraj sa pripravuje na asistované sčítanie,“ doplnila Stauder.

Nitriansky kraj má sčítaných 79 percent obyvateľov, Prešovský kraj 75 percent a je pod celoslovenským priemerom. Trenčiansky kraj eviduje 82 percent sčítaných obyvateľov, Trnavský kraj 81 percent a Žilinský kraj registruje 84 percent sčítaných, čím prekračuje slovenský priemer a je najlepším krajom na Slovensku.

ŠÚ SR pripomína, že sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Zákon o sčítaní pozná aj sankcie za nesplnenie tejto povinnosti, obyvateľovi môže byť uložená pokuta obcou od 25 do 250 eur. Historicky prvé elektronické sčítanie obyvateľov sa začalo 15. februára 2021.

Ďalšie články:

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom