V správe sa nachádzajú materiály TASR aj SITA.

Spojené štáty vyzvali na pôde Bezpečnostnej rady OSN na vyšetrenie obvinení Ruska z používania iránskych bezpilotných lietadiel vo vojne proti Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

OSN musí vyšetriť akékoľvek porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Nesmieme dovoliť, aby Rusko alebo iné krajiny bránili alebo ohrozovali OSN pri plnení jej povinností,“ uviedol dočasný veľvyslanec Spojených štátov pri OSN pre osobitné politické záležitosti Jeffrey DeLaurentis na zasadnutí Bezpečnostnej rady.

List v podobnom duchu zaslali OSN tento týždeň aj ministerstvá zahraničných vecí Spojeného kráľovstva, Francúzska a Nemecka. Tie od organizácie chcú, aby prešetrila dodávky dronov z Iránu do Ruska.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia označil situáciu za „poburujúcu“, pričom opätovne odmietol obvinenia, že Rusko takéto drony nasadzuje proti Ukrajine.

Zároveň varoval pred vyšetrovaním tejto záležitosti zo strany OSN. Ak by sa takéto vyšetrovanie uskutočnilo, Rusko by muselo prehodnotiť svoju spoluprácu s OSN, uviedol. Podobne sa pred pár dňami v tej istej veci vyjadril aj Nebenziov zástupca Dmitrij Poľanský.

Okolnosti naznačujú, že drony porušujú medzinárodné pravidlá

Spojené štáty súhlasia so svojimi západnými spojencami a tvrdia, že dodávky iránskych samovražedných dronov Rusku porušujú sankcie uvalené Organizáciou Spojených národov (OSN).

Americké ministerstvo obrany v priebehu týždňa uviedlo, že súhlasia s britským a francúzskym posudkom, že bezpilotné lietadlá porušujú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN 2231. Tá je spojená s iránskou jadrovou dohodou a zakazuje iránske transfery určitých vojenských technológií. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rusko v pondelok s dronmi, o ktorých sa predpokladá, že sú iránskej výroby, zasiahlo Kyjiv a ďalšie ukrajinské mestá. Najmenej osem ľudí v dôsledku útokov zomrelo. Ukrajina identifikovala dané bezpiloté lietadlá ako iránske stroje Šahíd-136.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP