Rusko vo štvrtok zverejnilo snímku povrchu Mesiaca zhotovenú jeho prvou lunárnou misiou po takmer 50 rokoch. Vesmírna sonda Luna-25 urobila snímku z obežnej dráhy Mesiaca, oznámila ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Na snímke je vidno Zeemanov kráter na južnom póle Mesiaca, ktorý nie je viditeľný zo Zeme a je zaujímavý pre výskumníkov, informuje tlačová agentúra DPA.

Historicky prvé snímky odvrátenej strany Mesiaca boli zhotovené už v roku 1959 vďaka sovietskej sonde Luna-3. Nová misia, ktorá odštartovala minulý týždeň v piatok, je prvou od poslednej sovietskej sondy Luna-24 v roku 1976.

Luna-25 v stredu po viac ako piatich dňoch letu dosiahla obežnú dráhu Mesiaca. Sonda počas obiehania hľadá ideálne miesto na pristátie.

Podľa Roskosmosu sonda pristane 21. augusta v blízkosti južného pólu Mesiaca. Jednou z jej úloh bude hľadanie vody na povrchu telesa. Rusko chce do roku 2040 zriadiť na Mesiaci vesmírnu stanicu.

Ruský modul má na Mesiaci zotrvať rok. Jeho úlohou bude tiež odoberať vzorky, analyzovať mesačnú pôdu a vykonávať dlhodobý vedecký výskum. Misia má prispieť i k vývoju technológie pre mäkké pristátia.

Sondu Luna-25 s hmotnosťou približne 800 kilogramov vyniesla do vesmíru raketa Sojuz, ktorá odštartovala z kozmodrómu Vostočnyj na východe Ruska.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú