Rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International (RBI) kupuje českého obchodníka na devízových trhoch a spracovateľa platieb Akcenta CZ. Podľa vyhlásenia, ktoré zverejnila RBI v pondelok, získa koncern 70 % akcií spoločnosti, zvyšných 30 % bude kontrovať česká dcéra RBI Raiffeisenbank, a.s. Transakcia podlieha schváleniu zo strany regulačných úradov. Očakáva sa, že bude uzavretá do konca mája. Kúpnu cenu RBI nezverejnila.

Obchod má RBI pomôcť pri dosiahnutí cieľa, ktorým je stať sa lídrom na trhu devízových obchodov v strednej a východnej Európe. Podľa rakúskej agentúry APA zhruba 75 percent devízových trhov v regióne obsluhujú banky. O zostávajúcich 25 % sa starajú nebankové spoločnosti ako Akcenta.

Akcenta sa zameriava na malé a stredné podniky v Čechách, na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Nemecku. Podnik podľa RBI obsluhuje zhruba 43-tisíc klientov, z toho viac ako 20-tisíc v Českej republike.

Ku koncu roka 2020 spoločnosť disponovala aktívami v hodnote asi 93 miliónov eur. Od začiatku tohto roka pre svojich klientov realizovala transakcie za takmer sedem miliárd eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú