Taiwanský výrobca polovodičov, spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), vo štvrtok oznámil, že plánuje v najbližších troch rokoch investovať 100 miliárd USD (80,29 miliardy eur) do uspokojenia rastúceho dopytu, keďže globálny nedostatok čipov zasiahol automobilový priemysel a ďalšie odvetvia.
Aj americký gigant v oblasti čipov, koncern Intel, už minulý týždeň predstavil plány na investovanie 20 miliárd USD do výstavby dvoch nových závodov na zvýšenie výroby doma aj v Európe. Tieto kroky prichádzajú v čase, keď sa štáty aj podniky po celom svete snažia znížiť svoju závislosť od dodávok polovodičov z Ázie, ktoré sa používajú v čoraz širšej škále produktov vrátane automobilov.
Taiwanské podniky na výrobu čipov sú jedny z najväčších a najvyspelejších na svete a európski a americkí výrobcovia automobilov sa obracajú na Taipei, aby im pomohol vyriešiť problémy s nedostatkom týchto komponentov. TSMC, najväčší svetový zmluvný výrobca mikročipov uviedol, že jeho nové investičné plány zvýšia výrobnú kapacitu, aby mohol udržať krok s dopytom.
Nespresnil, kde budú nové závody postavené. „Vstupujeme do obdobia vyššieho rastu, pretože sa očakáva, že viacročné trendy, ako sú siete 5G a High Performance Computing, prinesú v najbližších niekoľkých rokoch vysoký dopyt po našich technológiách polovodičov,“ uvádza sa vo vyhlásení.
„Navyše, pandémia ochorenia COVID-19 urýchľuje digitalizáciu po všetkých stránkach.“ TSCM ďalej poznamenal, že automobilový priemysel je jeho najvyššou prioritou, ale upozornil, že jeho továrne už bežia na plný výkon. Nedostatok polovodičov spôsobili zmeny priorít dodávateľského reťazca v dôsledku pandémie koronavírusu, ktorá prinútila mnohých významných výrobcov automobilov pozastaviť alebo znížiť výrobu.
Ale automobilový priemysel sa začal zotavovať oveľa rýchlejšie, ako sa čakalo. Výrobcovia čipov sa však medzitým preorientovali na dodávky pre producentov výpočtovej techniky, smartfónov a herných konzol pre blokády, ktoré ľudí prinútili zostať doma a pracovať a vzdelávať sa na diaľku.
Väčšina tovární TMSC sa nachádza na Taiwane, kde sa špecializujú na výrobu najmenších a najrýchlejších čipov na svete. Spoločnosť minulý rok uviedla, že plánuje investovať 12 miliárd USD do najmodernejšej výroby polovodičov v Arizone, kde má jeden z dvoch závodov v Spojených štátoch.
TSMC dodal, že sa pokúsi zvýšiť výrobu čipov, ale zhoršujúce sa sucho by mohlo brániť jeho plánom a vláda na ostrove už varovala, že sa pripravuje na „najhoršie“. Výroba polovodičov je totiž odvetvie náročné na vodu. Problémy so suchom sa objavili po tom, ako sa Taiwanu vlani vyhli tajfúny, prvý raz za 56 rokov, takže hladina vody v niektorých nádržiach je veľmi nízka.
Ďalšie články:
- Zdraží polovodičová kríza smartfóny? Jeden z najväčších výrobcov procesorov avizuje výrazné zvyšovanie cien
- Polovodičová kríza neutícha. Čipy chýbajú výrobcom elektroniky aj slovenským automobilkám
- Na nedostatok čipov dopláca ďalšia automobilka. Výrobu zastaví na celý týždeň
Zdroj: TASR
Teraz čítajú

AKTUÁLNE Vstupná brána do sveta elektrických áut Audi pozná slovenské ceny. Koľko stojí Q4 e-tron, luxusný bratranec Enyaqu a ID.4?

AKTUÁLNE: SpaceX odštartoval, na použitej rakete a kapsule práve letia na ISS štyria astronauti

VIDEO Každý naň nadáva, nikto sa od neho nevie odtrhnúť. Netlix má nový seriálový hit, kultúrny fenomén boduje aj na Slovensku

Oklamať autopilota Tesly o prítomnosti vodiča je ľahšie, než sa zdá. Stačí na to malá váha na volante

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Slovenským výskumníkom sa vyhrážal bývalý riaditeľ čínskeho ZTE u nás. Odkázal, že sú sledovaní
Články, ktoré hýbu svetom

PRIPOMIENKA Facebook čelí novému megaproblému. Hackeri si vedia denne spojiť milióny e-mailových adries s používateľmi siete

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

Volkswagen chce na Slovensku zamestnať stovky nových ľudí, dosiahol 10-miliónové tržby aj napriek pandémii

Otváranie terás reštaurácie nespasí, drvivé percento prevádzok žiadnu terasu ani nemá
