NASA sa pripravuje na vypnutie legendárneho röntgenového observatória Chandra, ktoré je na obežnej dráhe od roku 1999, upozorňuje portál UnvierseToday. Vesmírna agentúra Spojených štátov totiž hľadá spôsoby, ktoré jej umožnia ušetriť financie a staručké observatórium fungujúce už takmer 25 rokov, namiesto pôvodne plánovaných 5 rokov, tak môže skončiť.

Obrovský úspech

Toto jedinečné observatórium vyniesol do vesmíru Raketoplán a dlhé roky poskytovalo snímky čiernych dier, zvyškov supernov, pulzarov a galaxií v röntgenovom spektre a vo vysokom rozlíšení. NASA však už dlhú dobu bojuje s problematickým financovaním a aj keď sa zdá, že bude jej rozpočet navýšený, pri tak starých projektoch je často nutné zvážiť náklady a porovnať ich s potenciálnym prínosom.

V priebehu prevádzky trvajúcej už takmer štvrť storočia prešlo toto vesmírne observatórium degradáciou, ktorá spôsobila nielen komplikáciu prevádzky, ale tiež zhoršenie vlastností a kapacít. Termín definitívnej deaktivácie zatiaľ známy nie je, NASA ale pracuje na prehodnocovaní situácie – momentálne plánuje operácie pozastaviť a neskôr rozhodnúť, aký bude osud projektu.

Túto vesmírnu misiu možno ale definitívne považovať za úspech a aj po rokoch ešte vždy prináša nové objavy. Aj pomocou tohto observatória sa totiž nedávno podarilo objaviť extrémne vzácnu hviezdu s označením J1912-4410. Jej objav definitívne potvrdzuje existenciu „pulzarových bielych trpaslíkov“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP