Predstava pestovania rastlín bez svetla už nie je iba výplodom vedeckej fantastiky. Vďaka technológii zvanou elektro-poľnohospodárstvo sa otvárajú nové možnosti, ako produkovať potraviny v prostredí nezávislom od tradičnej fotosyntézy. Táto inovácia by mohla pomôcť riešiť potravinovú krízu a zároveň zmierniť dopady poľnohospodárstva na životné prostredie. Elektro-poľnohospodárstvo využíva elektrinu na podporu rastu rastlín bez potreby slnečného svetla.

Základom tohto procesu je elektrolytická premena oxidu uhličitého na acetát, formu soli, ktorú rastliny dokážu využiť ako zdroj uhlíka. Vedci už dokázali upraviť rastliny tak, aby sa živili acetátom namiesto slnečného svetla, čo umožňuje ich rast aj v úplnej tme. Táto technológia by mohla výrazne znížiť potrebu poľnohospodárskej pôdy a otvoriť cestu k vertikálnym farmám. Hlavne v mestách, kde by sa na nevyužitých plochách mohli pestovať potraviny priamo v blízkosti spotrebiteľov. O téme informoval portál BGR.

Možnosti v extrémnych podmienkach

Elektro-poľnohospodárstvo by mohlo zásadne zmeniť pestovanie potravín aj v nehostinných oblastiach. Púšte by sa mohli stať centrami produkcie potravín a mestá by mohli využiť svoje strechy či opustené budovy na pestovanie zeleniny a ovocia. Okrem toho táto metóda minimalizuje spotrebu vody a znižuje potrebu pesticídov.

Znížením závislosti na tradičnom poľnohospodárstve by sme mohli výrazne obmedziť odlesňovanie a šetriť prírodné zdroje, čím by sme prispeli k ochrane životného prostredia. Napriek veľkému potenciálu má elektro-poľnohospodárstvo pred sebou ešte dlhú cestu. Proces premeny oxidu uhličitého na acetát treba optimalizovať a potrebné je tiež vyšľachtenie širšej škály rastlín schopných prežiť na tomto systéme.

rastlina, ruka, príroda
Pexels

Prekážky a výzvy

Prekážkou sú aj vysoké náklady na implementáciu a chýbajúce finančné motivácie pre farmárov na prechod k tejto technológii. Niektorí skeptici navyše poukazujú na to, že kým nedostatok potravín nepocítime priamo, bude ochota investovať do tejto novinky obmedzená.

Ak sa elektro-poľnohospodárstvo podarí rozvinúť, mohlo by stabilizovať globálne trhy s potravinami, zmierniť hladomor a zabezpečiť rastúcu potrebu potravín bez poškodzovania planéty. Táto technológia ukazuje, že budúcnosť poľnohospodárstva už nemusí byť spätá so slnečným svetlom. To otvára nové možnosti pre ľudstvo aj prírodu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú