Na Slovensku sa od soboty začína zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Týkať sa bude len obalov s označením „Z – Zálohované“ v blízkosti čiarového kódu, informuje tlačová agentúra TASR. Napriek nesúhlasu mnohých ľudí sa budú vracať nestlačené, nepoškodené a s vrchnákom.

Zálohovanie sa pritom týka množstva fliaš s objemami od 0,1 do 3 l a tiež označených plechoviek, pričom výnimkami sú napríklad fľaše od mlieka a mliečnych výrobkov, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu nad 15 %.

Výška zálohy bude jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 0,15 €. Zálohu podľa Správcu zálohového systému spotrebiteľ zaplatí pri kúpe nápoja, pri vrátení obalu ho dostane v plnej výške naspäť, pričom ho môže využiť na zľavu z ďalšieho nákupu, alebo si zobrať hotovosť. V prípade nevrátenia fľaše táto záloha, pochopiteľne, prepadá.

Zálohovať sa budú všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Pôjde o sýtené sladené nápoje, nesýtené sladené nápoje, minerálne vody, pramenité vody, dojčenské vody, ochutené vody, ovocné šťavy, nektáre, ovocné nápoje, ľadové čaje, športové nápoje, energetické nápoje, pivo, cider, perry, radler a ovocné víno. Správca zároveň poukazuje, že výnimkou budú obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.

Správca uviedol, že pre predajne väčšie ako 300 štvorcových metrov je zavedenie zálohovania povinné, pre menšie obchody je dobrovoľné. Priblížil, že prevádzky budú mať na výber, aký typ odberu zálohovaných obalov si zvolia a aký sa im oplatí. Môžu si vybrať automatizovaný odber cez zálohomat, poloautomatizovaný alebo ručný zber, ktorý urobí predavačka pri pokladni pomocou špeciálneho ručného skenera.

Cieľom zálohového systému je podľa správcu vyzbierať 90 % nápojových obalov, aby sa mohli recyklovať, použiť pri výrobe nových obalov a nekončili voľne pohodené v prírode alebo v spaľovni.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú