Viac ako polovica obetí ransomvéru zaplatí výkupné, ale iba štvrtina dostane späť všetky svoje dáta. Vyplýva to z globálnej štúdie kyberbezpečnostnej spoločnosti Kaspersky. Podľa odborníkov však existuje dôvod na optimizmus v boji proti ransomvéru – je ním zvyšovanie povedomia verejnosti o možných kyberhrozbách.
Ransomvér je typ malvéru, ktorý zločinci používajú na vydieranie obetí. Výkupné žiadajú za opätovný prístup k dátam, ktorý používateľovi znemožnili buď zašifrovaním, alebo používateľa vymkli z vlastného zariadenia.
Percento obetí, ktoré vlani zaplatilo výkupné za obnovenie prístupu k svojim údajom, bolo najvyššie vo vekovej skupine 35-44 rokov, kde platbu pripustili dve tretiny ľudí. Pre porovnanie, vo vekovej skupine 16-24 rokov išlo o 52 % a u osôb starších ako 55 rokov to bolo 11 %.
Bez ohľadu na to, či obete zaplatili alebo nie, len okolo 30 % obetí dokázalo po útoku obnoviť všetky svoje šifrované alebo blokované súbory. Polovica stratila aspoň nejaké dáta, 32 % stratilo značné množstvo a 18 % stratilo malý počet súborov. Zhruba 13 % napadnutých respondentov stratilo takmer všetky svoje údaje. Experti obetiam neodporúčajú v prípade útoku a vydierania platiť výkupné.
„Namiesto toho by sa spotrebitelia mali ubezpečiť, že investujú do počiatočnej ochrany a zabezpečenia svojich zariadení a pravidelne zálohujú všetky svoje dáta,“ podotkol generálny riaditeľ spoločnosti pre východnú Európu Miroslav Kořen s tým, že vďaka tomu bude samotný útok pre zločincov menej lákavý a lukratívny, čím sa zníži používanie tohto typu útoku a tým sa vytvorí bezpečnejší web pre používateľov do budúcnosti.
Ako prevenciu proti ransomvérovým útokom experti odporúčajú neklikať na odkazy v spamových e-mailoch ani na neznámych webových stránkach a neotvárať prílohy od nedôveryhodných odosielateľov. „Nikdy nevkladajte USB alebo iné úložné zariadenia do počítača, ak neviete, odkiaľ pochádzajú,“ dodali experti. V neposlednom rade odporúčajú bezpečnostné riešenie a zdôrazňujú aj potrebu zálohovania dát.
Ďalšie články:
- Ruskí hackeri mali napadnúť komunikáciu vlády USA. Údajne odcudzili tisíce emailových správ
- Severná Kórea „zakopala“ jadrové zbrane. Má svetovú elitu hackerov a začala využíva sofistikovanejší spôsob útokov
- V ohrození môže byť aj Slovensko, varujú experti. Útok hackerov na železnice v Česku dvíha pre nás varovný prst
Zdroj: TASR
Teraz čítajú

Takúto fotku z vesmíru sme ešte nikdy nedostali. Sonda, ktorá smeruje k Slnku, odfotila celý prachový prstenec Venuše

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Prvý skutočne lacný elektromobil prichádza na Slovensko. Poznáme cenu a výbavy Dacie Spring

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky
Články, ktoré hýbu svetom

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

ZAUJÍMAVÉ Slovensko čelilo masívnemu hackerskému útoku na firmy a inštitúcie. Čo sa vlastne stalo?

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
