O výsledky Centra roboticky asistovanej chirurgie v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici sa zaujímajú aj v zahraničí. Vybrali ho, aby v tureckom Istanbule prezentovalo zástupcom zo 150 nemocníc z rôznych kútov sveta, ako sa dá vybudovať ekonomicky, prevádzkovo a medicínsky efektívne a výkonné centrum. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková a vedúci Centra roboticky asistovanej chirurgie Vladimír Baláž priblížili kolegom, ako minimalizovať náklady na obstaranie a prevádzku robotického systému, ako si vystačiť s dostupným počtom personálu, a pritom maximalizovať medicínsku efektívnosť a benefity tejto šetrnej metodiky pre pacienta. Na podujatí, ktoré sa v Turecku konalo v týchto dňoch, vystúpili i zástupcovia nemocníc z Nórska, Saudskej Arábie, Brazílie a Izraela.

Naše centrum dosahuje v priemere na jeden robotický systém spolu za všetky odbornosti výsledky ako kolegovia v Nórsku či Brazílii. Všetci zahraniční kolegovia sa boria s rovnakými výzvami ako my na Slovensku, najmä čo sa týka motivácie, efektívnosti a nedostatku stredného zdravotníckeho personálu,“ konštatovala Lapuníková.

Mali sme príležitosť ukázať, že aj v malom štáte, pri nie úplne ideálnych podmienkach zdravotníckeho systému môžeme vybudovať pracovisko, ktorého prácu a výsledky uznávajú a inšpirujú sa nimi aj odborníci na medzinárodnej úrovni. Môžeme sa smelo porovnávať s nemocnicami svetového mena,“ zdôraznil Baláž.

Od svojho vzniku v roku 2011 v centre uskutočnili spolu 4530 výkonov. Lekárom sa pravdepodobne podarí tento rok prekonať hranicu 800 roboticky asistovaných operácií, čo by bol rekord od spustenia centra. Rozbehnuté európske centrá, ktoré presiahnu 700 operácií za rok, zvažujú zakúpenie ďalšieho prístroja. V prvej polovici budúceho roka preto nemocnica plánuje obstarať tretí robotický systém da Vinci, ktorý bude disponovať aj duálnou konzolou pre potreby výučby.

Ako Maťašeje dodala, odborníci zároveň plánujú rozšíriť spektrum robotických výkonov. Okrem urologických, gynekologických, krčných a ochorení kolorekta chcú roboticky operovať aj nádorové ochorenia hepato-pankreato-biliárneho traktu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú